Gazy pieprzowe i ultradźwiękowe odstraszacze psów
Jaki odstraszacz na psy jest skuteczny i jak działają odstraszacze na agresywne psy? na rynku wśród akcesoriów do samoobrony mamy zarówno legalne środki do obrony przed ludzkimi napastnikami, jak i czworonożnymi agresorami, które – chociaż mniejsze – czasami trudniej jest unieszkodliwić tak, aby je tylko chwilowo obezwładnić i ujść bez zadrapania z sytuacji zagrożenia. Jak wybrać odstraszacz na agresywnego psa?
Wybór odstraszacza na psa powinien być podyktowany między innymi naszymi umiejętnościami samoobrony. Przed zakupem odstraszacza agresywnego psa warto chociaż jednorazowo udać się na kurs samoobrony, podczas którego uczestnicy uczą się, jak rozpoznać postawę agresywną u zwierzęcia i co robić, jeżeli środek odstraszający psy zawiedzie.
Odstraszacz na psy – kiedy kupić?
Im częściej pojawiasz się w okolicy, w której często spacerują bezpańskie psy albo psy bez smyczy i kagańca, tym więcej powinieneś wiedzieć o samoobronie przed psami. Niektóre zawody są także zagrożone większym ryzykiem styczności z agresywnymi zwierzętami. To na przykład listonosz czy roznosiciel ulotek. Rodzice spacerujący z dziećmi w parkach także muszą mieć na oku, czy do ich pociech nie zbliża się potencjalnie agresywny pies.
Rodzaje odstraszaczy na psy
Na rynku akcesoriów do samoobrony mamy dwa główne rodzaje odstraszaczy na psy: ultradźwiękowe odstraszacze, które mogą przypominać wyglądem małe piloty do samochodów, oraz gazy pieprzowe na psy, które różnią się od tych przeznaczonych do obrony przed ludźmi przede wszystkim zawartością kapsaicyny (substancji drażniącej). Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.
Ultradźwiękowe odstraszacze na psy a gazy pieprzowe
Rodzaje odstraszaczy na psy różnią się przede wszystkim sposobem działania. Jeśli obserwowalibyśmy z boku sytuację, w której zaatakowana przez psa osoba broni się odstraszaczem, jego użycie wydałoby się nam znacznie łagodniejsze niż użycie gazu pieprzowego na psie.
Skutki ultradźwiękowego odstraszacza psów nie są aż tak widoczne. Co prawda pies w widoczny sposób rezygnuje z ataku i widać, że czuje dyskomfort oraz prezentuje lękliwą postawę, ale nie zachodzi sytuacja taka jak w przypadku gazu, kiedy u psa są wywoływane lekkie duszności, pieczenie, łzawienie oczu. Z tego powodu ultradźwiękowe odstraszacze są uważane przez niektóre osoby jako bardziej humanitarny środek do obrony przed agresywnym psem.
Ultradźwiękowe odstraszacze na psy – jak działają?
Ultradźwiękowy odstraszacz psów działa na zasadzie emitowania fal dźwiękowych niesłyszalnych dla człowieka, ale niepokojących psa, wywołujących u niego lęk, zniechęcających zwierzę do zbliżania się do ich źródła. Ultradźwiękowy odstraszacz na psy emituje fale o wysokich częstotliwościach – mowa o skali między 20000 do 25000 Hz. Takie dźwięki powodują, że pies przestaje czuć się komfortowo, jego pewność siebie nagle maleje, wycofuje się z postawy agresywnej i przechodzi do wycofania się z zasięgu drażniących, odstraszających fal.
Ultradźwiękowe odstraszacze na psy emitują dźwięki o zasięgu od 2 do 7 metrów. Oczywiście im bliżej jest pies, tym większa szansa na skuteczne działanie odstraszacza. Musi być on wycelowany bezpośrednio w kierunku psa – tak samo, jakbyś celował gazem pieprzowym w agresywne zwierzę. Nie czekaj, aż zbliży się do Ciebie za bardzo, bo wtedy może być już za późno zarówno na użycie odstraszacza, jak i przyjęcie skulonej postawy obronnej przed agresywnym, atakującym z pazurami i zębami czworonogiem. Odstraszacz na psa może, ale nie musi zadziałać na inne zwierzęta – takich danych nie potwierdzają producenci.
Odstraszacz ultradźwiękowy na psa możesz nosić jak gaz pieprzowy – w podręcznej kieszeni. Niektóre modele odstraszaczy mają klipsy umożliwiające przypięcie urządzenia do ubrania, na przykład od wewnętrznej strony marynarki, bluzy albo przypięcie odstraszacza do paska.
Odstraszacz na psy – gdzie kupić?
Odstraszacz na psy trzeba kupić w sprawdzonym źródle i od renomowanego producenta akcesoriów do samoobrony. Nie powinno się na nich oszczędzać, ponieważ zdrowie i życie, które mogą nam ocalić, jest warte o wiele więcej. Kupując ultradźwiękowy odstraszacz na agresywne psy, sprawdź, na jakich częstotliwościach działa. Im węższy zakres, tym większe ryzyko, że odstraszacz nie zadziała na np. starego agresywnego psa, który jest nieco przygłuchy z racji wieku. Kiedy już wybierzesz odstraszacz danego producenta, możesz porównać ceny w kilku sklepach.
Odstraszacz na psy – a może gaz pieprzowy?
Zarówno ultradźwiękowy odstraszacz na psy, jak i gaz pieprzowy na psy wymagają podobnego działania ze strony użytkownika – wycelowania i wciśnięcia przycisku. Jednak ultradźwiękowy odstraszacz na psy wydaje się być pewniejszym rozwiązaniem, ponieważ jego działanie – w przeciwieństwie do gazu pieprzowego w chmurze – jest niezależne od warunków atmosferycznych.
Z różnych rodzajów gazów pieprzowych na psy gaz w chmurze jest najczęściej wybierany, ponieważ rozpyla w powietrzu chmurę drażniącej substancji. Wobec szybko poruszającego się, agresywnego psa jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ skuteczne wycelowanie w pysk jest znacznie utrudnione. Z gazem stożkowym masz największą szansę na odstraszenie psa, nawet jeśli nie trafisz go substancją precyzyjnie w pysk. Istnieje szansa, że wbiegnie w drażniącą chmurę – nie bez powodu czasami słyszymy w mediach o rozpyleniu gazu pieprzowego w szkole czy supermarkecie. To świadczy o tym, jak silnie drażniąca może być taka substancja unosząca się w powietrzu.
Minusem gazu stożkowego jest jego podatność na warunki atmosferyczne. Deszcz czy wiatr mogą zmienić jego trajektorię lotu i osłabić działanie.
Odstraszacz na psy – jak działa gaz pieprzowy na psy?
Skutki użycia gazu pieprzowego na psie są widoczne gołym okiem. Stężenie kapsaicyny w takich odstraszaczach na agresywne zwierzęta jest niższe niż w gazie na ludzi, ale ta substancja wywołuje podobne skutki, czyli pieczenie, trudności z oddychaniem, łzawienie oczu i ich zaczerwienienie.
Podobnie jak u ludzi, objawy działania gazu pieprzowego przechodzą po kilkunastu czy kilkudziesięciu minutach. Aby wyrządzić psu krzywdę gazem pieprzowym, trzeba by skorzystać z niego nieprawidłowo i na przykład prysnąć psu w oczy z bardzo bliskiej odległości – oczywiście takie zachowanie wobec psa, zwłaszcza spokojnego, jest karalne.
0 komentarzy