Broń jest czymś, co przykuwa uwagę każdego człowieka. Szczególnie dotyczy to broni białej. W całej historii ludzkości, tylko 2 typy broni miały aż takie powodzenie. Jest to broń biała, oraz różnego rodzaju pistolety. Patrząc z punktu widzenia korzyści, broń palna daje więcej możliwości, więc naturalnie inne typy powinny z czasem zaniknąć. W praktyce ten typ jest używany nawet częściej. Lubują się w nim kolekcjonerzy, sportowcy oraz ludzie zajmujący się rekonstrukcjami historycznymi. Pewne jej typy są legalne i często wykorzystywane do samoobrony, także przez funkcjonariuszy porządku publicznego.
Definicja – co to jest „biała broń”
W zakres tego pojęcia wchodzą wszystkie bronie używane do walki wręcz. Niektóre z nich można używać do rzucania, jak np. noże czy włócznie.
Ze względu na zastosowanie wyróżnia się:
- broń obuchową, która zadaje cięcia miażdżące,
- obuchowo-sieczną,
- obuchowo-kłującą,
- tnąco-sieczną zadaje rany cięte,
- kłującą jak sama nazwa wskazuje zadaje rany kłute,
- tnąco-kłującą.
Broń obuchowa nie jest obecnie stosowana w celach militarnych. Jest to najstarszy typ, gdyż za jej prototyp można uznać kamienie zwane „pięściakami”. Potem były maczugi, topory, młoty. Ponieważ bardzo łatwo przechodziły przez miękkie zbroje. Oczywistym krokiem było więc wzmocnienie ochrony. Ponieważ takie wzmocnienie sprawiło, że przykładowe maczugi stały się bezużyteczne, stworzono następny typ broni.
Obuchowo-sieczna musi mieć ostre zakończenie. Były to różnego rodzaju topory, siekierki bojowe, czekany czy berdysze. Militarnie przestały być stosowane w XVIII wieku. Obecnie są używane głównie przez sportowców i do użytku domowego.
Obuchowo-kłujący typ można podsumować jednym zdaniem – nadziać na nie przeciwnika.
Kiedy zadajemy sobie pytanie co to jest broń biała, zazwyczaj mamy na myśli różnego rodzaju noże i szable. Jest to właśnie broń tnąco-sieczna, przez wieki przeznaczona dla wyżej urodzonych. Standardowo składają się one z 3 elementów: głowicy, rękojeści oraz jelca, który je oddziela. Można wyróżnić miecze jednosieczne oraz obosieczne. Stosowanie tych drugich wymaga bardzo dużo siły, jednak w przeszłości dzięki swojemu ciężarowi były praktycznie nie do pokonania.
Kłujący rodzaj może być długi, składający się także z drzewca, lub krótki. W tym typie mieszczą się kopie, włócznie, ale także sztylet, bagnet i japoński tanto, który kształtem przypominał sztylet.
Pozostał już ostatni rodzaj broni białej, czyli tnąco-kłujący. Ukochana, przez wielu sportowców, szabla zalicza się właśnie do tego typu broni. Zalicza się tutaj także japońska katana używana przez samurajów, i przez zwykłych ludzi uznawana za jedną z najlepszych broni. Znawcy mogą się z tym nie zgodzić i mówić, że najlepsza jest broń używana przez polską husarię w latach jej świetności.
Obecne zastosowane broni białej
Teraz nie znajdujemy się w czasach, w których na każdym kroku można zostać zabitym, więc nie stosuje się ich tak często. Do samoobrony najczęściej używane są pałki, noże oraz kastety. Oficjalnie noszenie przy sobie broni białej, nie jest niedozwolone. Inaczej wygląda sytuacja kiedy dochodzi do faktycznej ochrony swojego życia. Według ustawy, osoba która posiada przy sobie broń białą a okoliczności wskazują na zamiar użycia jej w celu popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa, podlega karze grzywny w wysokości od 3000 wzwyż, lub karze aresztu.
Nie tylko pod tym wzglądem używanie np. noży do samoobrony jest dobrym wyborem. Ludzie, nie mający pojęcia o faktycznych możliwościach tego typu broni, często z góry zakładają, że wystarczy posiadać przy sobie nóż i już jest się na wygranej pozycji. W praktyce ktoś silniejszy, albo lepiej zaznajomiony z jej użyciem, bez problemu potrafi wytrącić ją z ręki i samemu wykorzystać. Jest też jedna wada, która sprawiła że tak niekorzystne jest noszenie broni białej do samoobrony. Chodzi oczywiście o to, że osoba niedoświadczona pod wpływem zwiększonej dawki adrenaliny, nie będzie myślała jak powstrzymać przeciwnika, lecz po prostu zaatakuje raniąc go w większości przypadków śmiertelnie.