Zaznacz stronę

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

utworzone przez | mar 2, 2018 | Gazy pieprzowe

Gaz pieprzowy jest jednym z legalnych narzędzi do obrony koniecznej. Każdy rodzaj gazu pieprzowego – stożkowy (w chmurze), strumieniowy i żelowy jest dostępny bez zezwolenia zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sklepach internetowych, aczkolwiek sprzedawcy mogą wymagać od kupującego udowodnienia skończenia 18. roku życia, aby gaz nie trafił w nieodpowiednie ręce. Co jeszcze musisz wiedzieć o legalności gazu pieprzowego, zanim go kupisz?

Mimo faktu, że gaz pieprzowy jest legalny, nie można go używać w dowolnej sytuacji. Co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o rozpyleniu w supermarkecie, szkole czy na imprezie masowej legalnego gazu pieprzowego.

Legalny gaz pieprzowy w chmurze bardzo szybko rozprzestrzenia się w powietrzu, a silne podrażnienie może wywołać zwłaszcza w słabo wentylowanym zamkniętym pomieszczeniu, gdzie na drażniącą substancję w powietrzu nie ma wpływu np. wiatr. Jak bezpiecznie i legalnie używać gazu pieprzowego bez zezwolenia?

 

Gaz pieprzowy bez zezwolenia – czy jest legalny?

Legalny gaz pieprzowy jest dostępny bez pozwolenia na broń. W Ustawie o broni i amunicji nie znajdziesz jednak “gazu pieprzowego”. W tej ustawie legalne gazy pieprzowe są nazywane ręcznymi miotaczami gazu obezwładniającego.

Są one wymienione w punkcie siódmym art. 11., który opisuje, w jakim przypadku nie jest wymagane pozwolenie na broń. Z kolei art. 4. tej samej ustawy jako broń wymienia miotacze gazu obezwładniającego – różnica tkwi w określeniu “ręczne”.

Warto także wiedzieć, że ręcznym miotaczem gazu nie jest pistolet gazowy – jest to inna broń, na którą trzeba mieć pozwolenie. I znów różnica tkwi w szczegółach, bowiem jako legalny gaz pieprzowy bez zezwolenia sprzedaje się na przykład gaz pieprzowy wbudowany w atrapę pistoletu. Niezależnie od legalności takiego rozwiązania nie jest on polecany przez ekspertów, ponieważ może wywołać mylne wrażenie, że ofiara broniąca się podczas napadu ma prawdziwą broń. Wówczas albo napastnik ucieknie ze strachu, albo podwoi swoją agresję, jeżeli zacznie myśleć, że może oberwać kulką – a sam posiada broń za pasem…

Legalne użycie gazu pieprzowego – kiedy?

Aby nie ponieść żadnych konsekwencji prawnych za użycie legalnego gazu pieprzowego, trzeba wiedzieć zarówno, jak używać gazu i w jakich sytuacjach można go użyć.

Legalny gaz pieprzowy służy do obrony koniecznej przed napastnikiem. Jeżeli odpierasz bezpośredni i bezprawny zamach na dobro własne lub innej osoby, nie popełniasz przestępstwa. Jeśli doszłoby do przekroczenia granic obrony koniecznej, możesz zostać osobą uniewinnioną – wtedy sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary bądź ją całkowicie likwiduje.

Kiedy użycie gazu pieprzowego nie jest legalne?

  • Kiedy używasz gazu pieprzowego wobec osoby, która wzbudza Twój niepokój, ale nie wykonuje wobec Ciebie ani jednego agresywnego ruchu. Przykład: jest późny wieczór. Wracasz bez towarzystwa do domu, za Tobą podąża szybkim krokiem obca osoba. Stresujesz się, wyciągasz legalny gaz pieprzowy z kieszeni. Kiedy wydaje Ci się, że obcy idzie coraz szybciej i zaraz się z Tobą zrówna, wyciągasz gaz i pryskasz bezpodstawnie w jego kierunku. Okazuje się, że za Tobą szybkim krokiem szedł starszy mężczyzna słuchający muzyki i nie miał żadnych złych zamiarów.
  • Kiedy używasz gazu pieprzowego na napastniku już po jego unieszkodliwieniu. Legalnego gazu pieprzowego używa się w celu chwilowego obezwładnienia agresora. Jeśli doszłoby do napadu i udałoby Ci się trafić strumieniem gazu w twarz przestępcy, uciekaj z miejsca zdarzenia i wzywaj pomocy. W takiej sytuacji nie możesz razić gazem pieprzowym agresora jeszcze kilkukrotnie – a na pewno nie możesz pryskać w jego twarz z bardzo bliskiej odległości, gdyż mogłoby to grozić nawet utratą wzroku w przypadku dostania się substancji drażniącej bezpośrednio do oka.
  • Jeśli możesz uciec przed napastnikiem, ale możesz się także obronić legalnym narzędziem do samoobrony, możesz postąpić dwojako. Użycie legalnego gazu pieprzowego w obronie koniecznej jest dozwolone, nawet jeżeli masz warunki do ucieczki. Jeśli użyjesz go w sposób zgodny z prawem, nie zostaniesz oskarżony o przekroczenie granic obrony koniecznej, bo “przecież mogłeś uciec”.

Użycie legalne gazu pieprzowego a skutki

W przypadku legalnego użycia gazu pieprzowego mówimy o skutkach tylko dla potraktowanego gazem agresora. Do skutków działania gazu pieprzowego należą:

  • pieczenie skóry,
  • trudności z oddychaniem,
  • łzawienie oczu,
  • mocne zaczerwienienie skóry,
  • utrata orientacji,
  • duży dyskomfort i bolesność w miejscu podrażnienia,
  • niemożność otworzenia oczu przez pieczenie i łzawienie.

Taki stan może się utrzymywać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od:

  • rodzaju gazu pieprzowego,
  • odległości, z jakiej został spryskany napastnik,
  • warunków atmosferycznych,
  • wrażliwości agresora na substancję drażniącą.

Gaz pieprzowy w chmurze unosi się w powietrzu, tworząc drażniącą chmurę substancji podatną na warunki zewnętrzne, natomiast gaz w strumieniu i gaz w żelu rozpryskują się dopiero po zetknięciu z ciałem napastnika. Wymagają one większej precyzji w celowaniu i nie są tak wrażliwe na wiatr i opady jak gaz w chmurze. Dodatkowo gaz żelowy tworzy na skórze osoby trudno zmywalną powłokę, ponieważ zawiera w sobie specjalny barwnik. Każdy z tych rodzajów legalnego gazu do samoobrony ma inny zasięg – najmniejszy mają gazu w chmurze, największy – gazy w żelu.

Legalne użycie gazu pieprzowego – jak?

Jak już wspomnieliśmy, legalnego gazu pieprzowego nie powinno się używać wielokrotnie na napastniku, jeżeli jest już on obezwładniony. Nie należy używać gazu także na osobie, którą tylko podejrzewamy o złe zamiary, ponieważ porusza się za nami szybkim krokiem.

Poprawne użycie legalnego gazu pieprzowego polega na zachowaniu dystansu i precyzyjnemu celowaniu w twarz napastnika z jednoczesną osłoną swojej twarzy na wypadek rykoszetu – może powstać w przypadku użycia gazu w chmurze i wietrznej pogody.

Jeśli agresor został trafiony i nie jest w stanie kontynuować ataku, czas głośne na wezwanie pomocy na miejsce zdarzenia, wykonanie telefonu na numer alarmowy oraz oddalenie się z miejsca zdarzenia bądź zachowanie bezpiecznej odległości.

 

Legalny gaz pieprzowy warto nosić w takim miejscu, aby móc go wyjąć w kilka sekund – bez przeszukiwania plecaka czy torebki, rozpinania kurtki w celu sięgnięcia do wewnętrznej kieszeni. Gazy pieprzowe są sprzedawane także w legalnych miniaturowych wersjach – jednak najczęściej są to gazy w chmurze o najmniejszym zasięgu i podatności na warunki atmosferyczne.

Podobne artykuły:

Rodzaje gazów pieprzowych

Pierwsze akcesorium do samoobrony dla kobiety to najczęściej mały, dyskretny i poręczny gaz pieprzowy, który można schować do kieszeni czy torebki,...

Skutki użycia gazu pieprzowego

Jeżeli interesujesz się tematem samoobrony zarówno od strony legalnych i łatwo dostępnych akcesoriów do obrony własnej, jak i przepisami prawnymi...

Ranking gazów pieprzowych

Ranking gazów pieprzowych podpowie Ci, jaki legalny gaz pieprzowy do samoobrony wybrać zarówno ze względu na jego rodzaj, właściwości substancji,...

0 komentarzy