Legalność kastetu
Czy kastet jest legalny? Czy możesz bronić się kastetem w ramach samoobrony? Co to jest kastet? Na te najczęściej zadawane pytania na temat kastetu zarówno natury teoretycznej, jak i praktycznej odpowiadamy w naszym obszernym poradniku.
Jeżeli do tej pory kojarzysz kastet jako srebrne połączone pierścienie z kolcami zakładane na kłykcie przez członków przestępczego półświatka w filmach, czas dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Na przykład jaką drogę przeszedł kastet od walk gladiatorów aż do dzisiaj, kiedy jest opisywany przez prawo jako niebezpieczne narzędzie zagrażające życiu oraz zdrowiu i wymagające zezwolenia.
Spis treści
- 1 Kastet – co to jest?
- 2 Czy kastet jest legalny?
- 3 Poza prawem – dlaczego kastet nie jest dobrym pomysłem?
- 4 Kastet – jak powstał? Historia (nie)legalnego kastetu
- 5 Legalność kastetu – kastet w przedmiocie codziennego użytku
- 6 Legalność kastetu – kiedy kastet jest nielegalny?
- 7 Legalność kastetu – w jakich krajach kastet jest legalny, a w jakich nielegalny?
Kastet jest umieszczony w tej samej kategorii co nunczaki, ostrza ukryte w przedmiotach niemających wyglądu broni i pałki wykonane z twardego, ciężkiego materiału bądź drewna (imitujące kije bejsbolowe).
Kastet – co to jest?
Kastet to rodzaj niebezpiecznej broni obuchowej, zagrażającej zdrowiu i życiu, która jest przeznaczona do walki wręcz. Kastet jest zbudowany z połączonych pierścieni, które zakłada się na dłoń, a następnie zaciska palce w pięść.
Kastet – jakie są skutki używania?
Skutki używania kastetu możemy podzielić na skutki natury fizycznej – czyli obrażenia powstałe po zadaniu ciosu kastetem – oraz skutki natury prawnej, czyli co grozi za zarówno używanie nielegalnie posiadanego kastetu, jak i tylko noszenie go przy sobie w miejscu publicznym.
Kastet pozwala na brutalne pokonanie przeciwnika – dosłownie brutalne, bo mocne uderzenie w głowę może spowodować nawet śmierć napastnika. Mocne uderzenie kastetem w inne miejsce na ciele człowieka może z kolei doprowadzić do obrażeń narządów wewnętrznych.
Osoba, która posiada nielegalnie (bez pozwolenia) kastet i nosi go przy sobie, w razie znalezienia go przez na przykład Straż Miejską może zostać ukarana grzywną w wysokości kilkuset złotych, a kastet może zostać zarekwirowany. W ustawie o broni i amunicji jest przewidziana także kara aresztu za nielegalne posiadanie kastetu. Z kolei użycie kastetu w bójce czy samoobronie powoduje, że takie zdarzenie zostaje uznane za bójkę z użyciem niebezpiecznego narzędzia.
Kastet – z czego jest zrobiony?
Kastety są najczęściej metalowe, ale ponieważ są niebezpieczną bronią, wymagającą pozwolenia – i to tylko do celów kolekcjonerskich – bywa, że są wytwarzane z tworzyw sztucznych, aby zmniejszyć ryzyko ich wykrycia na przykład podczas przejścia przez wykrywacze metalu.
Ponadto wyróżniamy rodzaje kastetów ze względu na ich wykończenie, które zwiększa zadawane obrażenia. Kastety obuchowo-sieczne są zakończone ostrzem i mogą być niebezpieczne jak nóż, kastety obuchowo-miażdżące mają metalowe wypustki, a kastety obuchowo-kłujące są zakończone kolcami. Jak widać, każdy z tych kastetów zaledwie jednym uderzeniem może rozpłatać komuś czaszkę i poranić narządy wewnętrzne.
Czy kastet jest legalny?
Ustawa o broni i amunicji definiuje kastet jako niebezpieczną broń białą zagrażającą życiu i zdrowiu. Kastet jest nielegalny jako broń służąca do samoobrony. Nie można nosić przy sobie kastetu, wdawać się w bójki z jego użyciem – taka bójka będzie traktowana jako bójka z użyciem niebezpiecznego narzędzia i w dodatku posiadanego bezprawnie. Aby legalnie mieć kastet w swoich zbiorach, należy mieć pozwolenie na posiadanie kastetu od komendanta powiatowego Policji. Taki kastet może być przechowywany tylko w celach kolekcjonerskich.
Dlaczego kastet jest nielegalną bronią do samoobrony?
Kastet jest nielegalną bronią do samoobrony, bo zakłada celowe zwiększenie obrażeń powodujących uszkodzenie tkanek i kości oraz umożliwienie uszkodzeń organów wewnętrznych. Takie uderzenie jest o wiele silniejsze niż cios zadany gołą pięścią. Jest tak ze względu na to, że kastet ma małą powierzchnię, która kontaktuje się z celem. Wtedy siła skierowana w kolejną niewielką powierzchnię – na przykład skroń – jest o wiele większa. Dodajmy do tego ewentualne metalowe wypustki, ostre kolce albo tnące ostrze – kastet jest wyjątkowo niebezpieczny. Już jego historyczne początki są skąpane we krwi.
Jeśli nie kastet do samoobrony, to co?
Wybór legalnych i skutecznych akcesoriów do samoobrony jest na tyle duży, że bezproblemowo można wybrać rozwiązanie dla siebie, które pasuje zarówno do doświadczenia w samoobronie, jak i umiejętności, a także charakteru. Tak – w samoobronie liczy się także charakter osoby broniącej się.
Jedna osoba może woleć bronić się z dystansu za pomocą gazu pieprzowego, inna wybierze pałkę teleskopową, bowiem będzie czuła się pewniej, wiedząc, że ciosu pałką nie osłabi ani deszcz, ani wiatr (to czynniki wpływające na działanie gazu pieprzowego stożkowego). Ktoś może nie wyobrażać sobie rażenia napastnika prądem za pomocą paralizatora, ale może z racji częstych wyjazdów pod namiot i wycieczek uzna latarkę z paralizatorem za dobre rozwiązanie, pozwalające na dwuetapową obronę z daleka i bliska?
Wybór akcesorium do samoobrony musi być przemyślany i zgodny z literą prawa. Legalność kastetu i innych akcesoriów została określona w ustawie o broni i amunicji – warto zajrzeć do źródeł i poświęcić czas na przeczytanie chociaż jednego źródła prawnego, aby znać granice samoobrony.
Poza prawem – dlaczego kastet nie jest dobrym pomysłem?
Dzisiaj niektórzy sprzedawcy próbują obejść prawo, sprzedając kastety jako elementy przedmiotów codziennego użytku, na przykład jako klamry pasków do spodni. Zakup paska z kastetem czy innego przedmiotu, z którego można wymontować to niebezpieczne narzędzie realnych rozmiarów, jest nielegalny.
Ponadto samoobrona kastetem nigdy nie jest dobrym pomysłem z tego względu, że można zostać obezwładnionym, a kastet może zostać odebrany i znaleźć się w rękach agresora.
Chociażby gazy pieprzowe i paralizatory mają zawleczki bezpieczeństwa. Nasuwa się je na nadgarstek – w sytuacji, w której akcesorium do samoobrony zostaje wyrwane ofierze, wysunięcie się zawieszki pozostającej na nadgarstku blokuje działanie gazu czy paralizatora. Narzędzie traci swoją najważniejszą funkcję. Taką zasadą działania nie mogą się pochwalić pałki teleskopowe, w dodatku często większe od paralizatorów i gazów, dlatego rzadziej wybierane do samoobrony przez przeciętnych Kowalskich.
Kastet – jak powstał? Historia (nie)legalnego kastetu
Kastet na początku swojej historii był używany w walkach rzymskich gladiatorów. Zanim przybrał dzisiejszy kształt i legalność kastetu została zaakceptowana tylko pod warunkiem posiadania go w celach kolekcjonerskich, był rękawicą wykonaną z metalu i skóry.
Można powiedzieć, że kastet był starożytną rękawicą bokserską, która mocno raniła przeciwników i miała doprowadzić do szybkiego zwycięstwa posiadacza kastetu.
Absolutnie nie tłumiła uderzeń i nie sprawiała, że zaciśnięta pięść zadającego ciosy była chroniona dodatkowo przed urazami. Była bardziej niebezpieczna dla przeciwnika. Pozwalała na szybkie zdobycie przewagi, wywołanie strachu u konkurenta, zmuszanie go do zachowania większego dystansu.
W ciągu wielu setek lat kastet zminiaturyzował się – dzisiaj jest zakładany na palce jako połączenie czterech grubych pierścionków z dodatkową wnęką na dłoń. Legalność kastetu tyczy się tylko jego posiadania w czterech ścianach. Nawet jeżeli uzyskałbyś pozwolenie na legalny kastet, nie mógłbyś z nim chodzić po mieście – czy to w kieszeni, czy założonym na dłoni. W drugim wypadku, jeżeli zostałbyś zauważony przez na przykład Straż Miejską, mógłbyś mieć spore problemy.
W historii (nie)legalności kastetu zapisali się także francuscy gangsterzy, należący do subkultury Les Apaches. Na początku XX wieku Ci przestępcy nosili przy sobie wyjątkowo niebezpieczne narzędzie – kastet wbudowany w rewolwer połączony z nożem. Brutalne narzędzie 3w1.
Legalność kastetu – kastet w przedmiocie codziennego użytku
Jeśli na jednym znanych portali aukcyjnych lub w popularnej porównywarce cen wpiszesz słowo “kastet”, okaże się, że możesz zamówić różnego rodzaju legalne kastety. Są to zminiaturyzowane wersje kastetów, których nie da się założyć na dłoń.
Kształt kastetu może mieć prawie każdy, dowolny przedmiot. Pasek z klamrą w kształcie kastetu, kubek z uchwytem w kształcie kastetu, hantle do ćwiczeń fitness, obudowa na smartphone’a, małe pierścionki, kopertówki – przedmioty codziennego użytku z kastetem-miniaturką są legalne, bowiem ten kształt nie może zostać użyty np. do samoobrony jak prawdziwy, nielegalny kastet.
Inaczej jednak ma się sprawa z rzeczami w kształcie kastetów, które można zdemontować i założyć na rękę.
Legalność kastetu – kiedy kastet jest nielegalny?
Kastet jest nielegalny zawsze, kiedy zostaje zakupiony bez stosownego pozwolenia na posiadanie kastetu w celach kolekcjonerskich i kiedy jest pełnowymiarowym, niebezpiecznym narzędziem do założenia na dłoń i zadania komuś obrażeń w trakcie bójki czy samoobrony. Nielegalny jest kastet umieszczony w klamrze od paska, którą można zdemontować i założyć na rękę – wówczas zakup paska jest tylko przykrywką dla zakupu nielegalnego kastetu bez zezwolenia.
Po co w takim razie mieć kastet?
Dzisiaj kolekcjonuje się wiele przedmiotów, które na co dzień nie mają praktycznego wymiaru. Kolekcjonerzy mogą je tylko podziwiać, chwalić się przed innymi kolekcjonerami czy znajomymi. Kastet może być traktowany jako biała broń kolekcjonerska, jeśli ktoś się takową tematyką interesuje i ma stosowne pozwolenie. Póki formalności są dopełnione zgodnie z prawem, a kastet nie przekracza progu domu, na kolekcjonera nie czeka żadna kara.
Legalność kastetu – w jakich krajach kastet jest legalny, a w jakich nielegalny?
Kastet jest legalny na przykład w Brazylii – w tym kraju jest nazywany “angielską pięścią” albo “amerykańską pięścią”, a co ciekawe, ta nazwa nie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a jest tłumaczeniem francuskiego określenia.
Z kolei w Kanadzie legalność kastetu jest zależna od materiału, z jakiego został wykonany. Kastet jest legalny w Kanadzie pod warunkiem, że jest wykonany z tworzywa sztucznego. Za posiadanie tego przedmiotu wykonanego z mosiądzu można odpowiadać jak za przestępstwo kryminalne.
W Stanach Zjednoczonych legalność kastetu zależy z kolei od prawa obowiązującego w wybranym stanie – prawo federalne nie definiuje, czy kastet jest legalny.
0 komentarzy