Rodzaje pałek teleskopowych do samoobrony
Pałka teleskopowa to jedno z dystansowych narzędzi do obrony koniecznej, które można zakupić osobiście lub online bez pozwolenia na broń. Podobnie jak legalne gazy pieprzowe do samoobrony pałka teleskopowa ma kilka rodzajów. Podstawowym podziałem legalnych pałek teleskopowych bez zezwolenia na broń jest rozróżnienie pałek klasycznych i pałek typu tonfa.
Spis treści
- 1 Rodzaje pałek teleskopowych – legalne bez zezwolenia i niebezpieczne z pozwoleniem
- 2 Rodzaje pałek teleskopowych – pałki typu tonfa
- 3 Rodzaje pałek teleskopowych – klasyczna pałka do samoobrony
- 4 Klasyczna pałka teleskopowa a tonfa w samoobronie – różnice
- 5 Pałka teleskopowa do samoobrony czy inne akcesorium?
Nie wszystkie pałki teleskopowe są legalne i dostępne bez zezwolenia. Ich legalność i dostępność zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane.
Rodzaje pałek teleskopowych – legalne bez zezwolenia i niebezpieczne z pozwoleniem
- W przypadku pałek klasycznych bardzo ważny jest koniec pałki, który dotyka podłoża podczas rozkładania narzędzia do samoobrony (trzeba się nią zamachnąć w dowolnym kierunku). Jeżeli końcówka klasycznej pałki teleskopowej po rozłożeniu jest wyraźnie cięższa i grubsza od reszty obudowy, prawdopodobnie masz do czynienia z nielegalną i niebezpieczną pałką wykonaną z ciężkiego i twardego materiału. Taka pałka teleskopowa jest kwalifikowana w ustawie o broni i amunicji jako broń biała.
- W przypadku pałek typu tonfa używanych przez policję liczy się tworzywo, z jakiego zostały wykonane. Zgodnie z polskim prawem tylko pałki teleskopowe typu tonfa wykonane w całości z tworzywa sztucznego (na przykład twardego polipropylenu) nie są kwalifikowane jako niebezpieczna broń białą i mogą być sprzedawane bez zezwolenia – także na odległość.
Rodzaje pałek teleskopowych – pałki typu tonfa
Pałki typu tonfa kojarzą się z medialnymi doniesieniami na temat pacyfikowania różnorodnych manifestacji czy zamieszek. Pałki teleskopowe tonfa posiadają między innymi policjanci. Pałka tonfa ma charakterystyczną budowę. Nie jest dynamicznie rozkładana poprzez zamach i składana wskutek uderzenia o podłoże jak klasyczna pałka do samoobrony – tonfa nie jest składanym akcesorium do obrony koniecznej. Tonfa ma poprzeczną rękojeść, dzięki której może być używana dwojako:
- do blokowania uderzeń zadawanych przez napastnika i osłaniania się przed nimi – czyli do trybu stricte obronnego,
- do obezwładniania agresora poprzez wykonanie chwytu obezwładniającego i innych technik interwencyjnych, znanych na przykład pracownikom ochrony.
Czy pałka tonfa nadaje się do samoobrony?
Praca z pałką typu tonfa jest specyficzna i wymaga zarówno wiedzy teoretycznej, jak i dużej praktyki, aby faktycznie móc się nią obronić i obezwładnić przeciwnika. Pałka teleskopowa tonfa waży ok. 0,5 kg i mierzy ok. 60 cm. Można ją zakupić już za ok. 30 zł – czyli taniej niż klasyczną pałkę teleskopową. Jednak jak wyobrażasz sobie jej noszenie na co dzień?
Klasyczna pałka po zsunięciu mierzy ok. 15 cm, więc i tak może być większa zarówno od gazu pieprzowego, jak i paralizatora do samoobrony, tymczasem klasycznej tonfy nie da się złożyć. Ponadto tonfa służy przede wszystkim do zadawania uderzeń, wykonywania pchnięć, bloków i dźwigni. Takie manewry są skomplikowane – znacznie trudniejsze niż wycelowanie gazem pieprzowym z dystansu w przeciwnika.
Zdecydowanie nie dla początkujących w temacie obrony koniecznej.
Rodzaje pałek teleskopowych – klasyczna pałka do samoobrony
Klasyczna pałka teleskopowa do obrony własnej ma ruchome elementy, dzięki czemu może się zsuwać i rozsuwać po wykonaniu nią zamachu – wówczas koniec pałki teleskopowej uderza o podłoże. Na tym końcu znajduje się końcówka nazywana korkiem bądź zaślepką – ten element chroni pałkę teleskopową przed uszkodzeniami wskutek uderzenia o twarde podłoże. Rękojeść pałki teleskopowej składanej jest wykonana z tworzywa sztucznego i ma wyprofilowaną powierzchnię, która ułatwia pewny chwyt. Wnętrze klasycznej pałki teleskopowej bez zezwolenia może być wykonane ze stali hartowanej, która zapewnia lepszą wytrzymałość pałki niż akcesoria z wnętrzem sprężynowym.
Pałkę teleskopową rozkłada się przez wymach w dowolnym kierunku – koniec pałki może uderzyć o podłoże jak przy jej składaniu, ale można zamachnąć się nią także do góry. Podczas jej używania trzeba pamiętać, aby nie celować w głowę napastnika, ponieważ mocny cios w głowę – jak kastetem – mógłby doprowadzić nawet do śmierci.
Klasyczna pałka teleskopowa a tonfa w samoobronie – różnice
O ile klasyczną pałkę teleskopową możemy wyjąć np. spod kurtki i zacząć nią mocno omiatać powietrze, aby spróbować odstraszyć napastnika, o tyle próba wykonania dźwigni czy bloku tonfą przez początkującego, który nie był nawet na kursie samoobrony, mogłaby się skończyć źle przez dojście do zbyt bliskiego kontaktu z agresorem. On wyczuje osobę nie wprawioną w obronie tym narzędziem.
Ponadto pałki tonfy nie da się dobrze zakamuflować – chyba że pod długim płaszczem lub swetrem, natomiast nie jest absolutnie wygodnym akcesorium do samoobrony do noszenia na co dzień. Klasyczną pałkę teleskopową można złożyć w walec o długości ok. 15 cm, co jest lepszym rozwiązaniem, chociaż nie mieszczącym się w kieszeni jak gaz pieprzowy. Klasyczna pałka jest także nieco dłuższa niż tonfa po rozłożeniu, co zwiększa dystans między ofiarą a napastnikiem.
Pałka teleskopowa do samoobrony czy inne akcesorium?
Bezpieczne i skuteczne posługiwanie się pałką teleskopową do obrony koniecznej wymaga minimum podstawowych umiejętności samoobronnych, najlepiej wyniesionych z kursu samoobrony dla początkujących. Tyczy się to zarówno wiedzy teoretycznej, która pomaga uniknąć ataku paniki i zachować spokój, a także praktycznej – czyli właściwych ruchów wykonywanych pałką.
Jej niewłaściwe użycie może przyczynić się do tego, że klasyczna pałka nie otworzy się od razu przez zbyt słaby zamach, przeciwnik uprzedzi Twój ruch przez zbyt szeroki zamach lub z łatwością odbierze Ci narzędzie do samoobrony.
Jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w samoobronie, bezpieczniejszym rozwiązaniem dla Ciebie od pałki teleskopowej będzie gaz pieprzowy. W zależności od jego rodzaju działa z różnych dystansów, jest prosty w obsłudze – wystarczy nacisnąć przycisk i starać się celować w twarz napastnika. Najłatwiejsze jest celowanie gazem pieprzowym stożkowym, który rozpyla się w powietrzu, najtrudniejsze – gazem żelowym.
0 komentarzy