Agresywne rasy psów
Agresywne rasy psów są definiowane przez prawo – chociaż sporo osób o tym nie wie. W zależności od tego, czy boisz się psów, czy uważasz ich za swoich przyjaciół, listę agresywnych ras psów możesz potraktować dwojako: jako ostrzeżenie przed agresywnymi psami lub jako ciekawostkę. Pamiętaj, że chociaż niektóre rasy psów są uznane za agresywne, z winy człowieka każdy pies może stać się agresorem na czterech łapach.
Agresywne rasy psów a prawo
Wykaz ras psów agresywnych to nieformalna nazwa urzędowego wykazu agresywnych ras psów. Ten wykaz został wprowadzony na mocy art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Pierwszy wykaz obejmował 11 ras psów i został opublikowany po raz pierwszy w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy. W 2003 roku przepis prawny został zmieniony, ale sam wykaz ras psów agresywnych nie został poszerzony.
Lista ras psów agresywnych
Lista psów agresywnych obejmuje 11 ras. Zawiera ona takie rasy psów, jak:
- amerykański pit bull terier,
- pies z Majorki,
- buldog amerykański,
- dog argentyński,
- pies kanaryjski,
- tosa inu,
- rottweiler,
- akbash dog,
- anatolian karabash,
- moskiewski stróżujący,
- owczarek kaukaski.
Pies rasy agresywnej – czy posiadanie agresywnego psa jest legalne?
Posiadanie psa rasy agresywnej jest legalne, aczkolwiek muszą zostać do tego spełnione pewne warunki. Zarówno utrzymywanie psa rasy agresywnej, jak i prowadzenie hodowli psów agresywnych wymaga odpowiednich zezwoleń. Wydaje je organ gminy właściwy miejscu prowadzenia hodowli czy utrzymywania psa. Jeżeli psu lub psom nie zostaną zapewnione odpowiednie warunki, które dodatkowo mogą skutkować niebezpieczeństwem dla innych zwierząt i ludzi, pozwolenie na hodowlę agresywnych psów lub posiadanie psa agresywnego może zostać cofnięte – albo nawet nie wydane.
Spacer z agresywnym psem a smycz i kaganiec
Wolnoć Tomku w swoim domku – natomiast pies rasy agresywnej czasami z niego wychodzi, na przykład na spacery. I tutaj zaczynają się schody, bo ani ustawa o ochronie praw zwierząt, ani Kodeks Wykroczeń nie mówią wprost, że wyprowadzanie psa bez smyczy czy kagańca jest niedozwolone.
W pierwszym dokumencie znajdziemy informacje mówiące, że pies musi być wyprowadzany tak, aby możliwa była jego kontrola – pies musi być oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację właściciela. Z kolei w Kodeksie Wykroczeń jest mowa tylko o zwykłych lub nakazanych środkach ostrożności. Jeśli właściciel psa – na przykład agresywnej rasy – ich nie przestrzega, może być ukarany grzywną do 250 zł lub może zostać udzielona mu nagana.
Jeżeli chcesz sprawdzić, czy w Twoim miejscu zamieszkania psy – agresywne i nie tylko – mogą być wyprowadzane bez smyczy i kagańca, czy jest to jednak obowiązek właściciela psa, musisz zajrzeć do prawa miejscowego. W nim jest określone, czy pies ma być wyprowadzany na smyczy na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku, jak ma być wyprowadzany na spacer pies rasy agresywnej i kto może go wyprowadzać. Otóż przepisy miejscowe mogą stanowić, że pies rasy agresywnej musi być trzymany na smyczy i mieć ubrany kaganiec, a ponadto nie może go wyprowadzać osoba poniżej 18. roku życia.
Jeżeli pies agresywny bez smyczy i kagańca zaatakowałby Cię w parku w Twojej miejscowości, a Ty w obronie koniecznej użyłbyś poprawnie gazu pieprzowego na agresywne psy albo ultradźwiękowego odstraszacza, właściciel agresywnego psa nie mógłby mieć do Ciebie pretensji – sam mógłby mieć kłopoty, bo nieznajomość prawa miejscowego nie zwalnia z jego przestrzegania.
0 komentarzy