Zaznacz stronę

Broń hukowa – co to jest? Jak działa i jak ją kupić?

utworzone przez | mar 4, 2018 | Broń | 1 komentarz

Co to jest broń hukowa? Broń hukowa to kategoria broni obejmującej pistolety alarmowe, pistolety hukowe czy pistolety startowe, czyli rodzaj broni palnej, który służy przede wszystkim do emitowania głośnego dźwięku. Pistolety startowe służą do sygnalizowania startu podczas zawodów sportowych. Jakie są inne funkcje broni hukowej? Jak działa broń hukowa i czy można ją kupić bez zezwolenia?

Jeżeli szukasz legalnej broni bez zezwolenia lub akcesoriów do samoobrony, z pewnością w sklepie z legalnymi militariami natkniesz się na broń hukową, którą można zamówić bez zezwolenia.

Broń hukowa a broń palna na ostrą amunicję

Dla jednych posiadanie broni hukowej bez zezwolenia służy do ogólnej nauki obycia się z bronią i posługiwania się nią, drugim – służy w celach rozrywkowych, a jeszcze inni posługują się nią nawet w pracy czy rozważają jej zakup w kategorii akcesorium do samoobrony. 

Broń hukowa, na przykład taka jak pistolet alarmowy Walther P99 o kalibrze 6 mm na amunicję 9 mm PAK, którego głośne zarzuty wobec niego opisujemy w dalszej części artykułu, daje wrażenie posługiwania się prawdziwą bronią palną. Pistolet wydaje głośny huk, odczuwalny jest podmuch fali uderzeniowej i podrzut pistoletu, zamek cofa się, a w dodatku po oddaniu strzału wylatuje łuska. Ponadto ten model ma nasadkę do wystrzeliwania rac – to jeden z kolejnych celów broni hukowej.

Broń hukowa – jaki jest jej cel?

Przeznaczeniem legalnie dostępnej broni hukowej jest nie tylko sygnalizowanie startu w zawodach sportowych, ale także:

 • samoobrona (na zasadzie wystraszenia napastnika z odległości głośnym hukiem i błyskiem lub kulami gumowymi),
 • wzywanie pomocy (broń hukowa z nasadką do wystrzeliwania rac może służyć do sygnalizowania położenia z dalekiej odległości),
 • odstraszania zwierząt (broń hukowa nie jest jednak zastępstwem dla gazu pieprzowego na agresywne psy czy ultradźwiękowego odstraszacza),
 • zabawy sylwestrowe (jeżeli broń hukowa ma nasadkę do wystrzeliwania rac, może być używana do tego celu przez osoby pełnoletnie),
 • alarmowania o zagrożeniu,
 • wystrzeliwanie kul gumowych w ramach samoobrony (nie wszystkie pistolety hukowe na to pozwalają – niektóre mogą wystrzeliwać tylko race).

Pistolety i rewolwery hukowe nazywa się potocznie straszakami.

Broń hukowa bez zezwolenia – czy jest dostępna?

Jako broń hukowa bez zezwolenia osobom pełnoletnim są sprzedawane np. pistolety hukowe z kalibrem do 6 mm, których przeznaczenie zostało opisane powyżej. Na pistolet hukowy o maksymalnym kalibrze 6 mm nie jest potrzebne pozwolenie na broń.

Art. 11 ust. 3 ustawy o broni i amunicji mówi o tym, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do wzywania pomocy, celów ratowniczych, poszukiwawczych.

Pozwolenia na broń sygnałową i alarmową nie muszą także posiadać osoby, które są uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów – jeśli dana konkurencja wymaga takiej sygnalizacji. Ponadto w art. 11 ust. 11 jest powiedziane, że pozwolenie na broń nie jest wymagane w przypadku posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm.

Broń palna alarmowa – co to jest?

Definicję broni palnej alarmowej podaje art. 7 ust 3 ustawy o broni i amunicji. Jest to broń, która służy do wielokrotnego użycia. W wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, zostaje wywołany efekt akustyczny, a substancja wystrzelona z lufy lub elementu, który lufę zastępuje, razi cel na odległość nie większą niż 1 metr.

Broń hukowa a pozwolenie na broń – kiedy jest wymagane?

Pozwolenie na broń hukową jest wymagane w przypadku, kiedy chcesz zakupić broń alarmową posiadającą kaliber większy niż 6 mm – do maksymalnie 12 mm.

Broń alarmowa w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm może służyć do obrony osobistej, a także do rekonstrukcji historycznych (wtedy używana jest amunicja ślepa, broń może być także samoczynna). Do ochrony osób i mienia używa się pistoletów sygnałowych – aby posiadać broń w takim celu, także konieczne jest posiadanie zezwolenia na broń.

Broń palna alarmowa a broń palna gazowa – podobieństwa i różnice

Zanim opowiemy o różnicy między bronią palną alarmową a gazową, której definicji ustawa o broni i amunicji nie podaje wprost, warto omówić przypadek pistoletów hukowych Walther.

W świecie broni palnej toczyła się głośna dyskusja na temat pistoletów hukowych Walther 22 oraz P99. Mianowicie Komenda Główna Policji przeprowadziła badania obu wymienionych broni, z których wynikało, że oba pistolety Walther to broń gazowa o kalibrze 9 mm, na które wymagane jest pozwolenie – a więc w tarapaty popadły zarówno osoby posiadające te pistolety hukowe, jak i firma sprzedająca je bez pozwoleń.

Jednak ostatecznie prokuratura potwierdziła ostatecznie, że na pistolety hukowe Walther 22 oraz P99 nie jest potrzebne pozwolenie na broń. Zostało orzeczone, że pistolet Walther 99 o kalibrze 6 mm i kartridżach typu 9 mm PAK to broń alarmowo-hukowa dostępna bez zezwolenia.

O ile w ustawie o broni i amunicji znajdziemy definicję broni alarmowej, o tyle nie ma definicji broni gazowej. Niestety pod względem konstrukcyjnym oba rodzaje broni są trudne kategorycznie do rozróżnienia. O ile broń palną alarmową można zakupić bez zezwolenia i następnie zarejestrować ją jako broń palną gazową po uzyskaniu pozwolenia na tej rodzaj broni, o tyle nie można zakupić do broni hukowej amunicji gazowej bez zezwolenia do celów ochrony osobistej.

Broń hukowa do samoobrony – zalety i wady

Broń hukowa do samoobrony jest odradzana zwłaszcza osobom początkującym. Pistolet w ręce ofiary może wywrzeć dwojakie wrażenie na napastniku. Z daleka trudno ją odróżnić – w zależności od modelu – od prawdziwej broni palnej na ostrą amunicję. Może to dać albo szansę ofierze na ucieczkę i wyjście cało z opresji, albo pogorszyć jej sytuację – zwłaszcza jeśli przestępca ma przy sobie broń palną z ostrą amunicją.

Teoretycznie broń hukowa do obrony koniecznej może wywrzeć pożądany efekt psychologiczny na napastniku po oddaniu kilku strzałów ostrzegawczych w powietrze. W praktyce – agresor może także zintensyfikować swój atak, używając broni, którą trzymał tylko w celu wystraszenia ofiary. Napastnik może się wystraszyć utraty ryzyka własnego życia – albo ucieknie, albo postanowi unieszkodliwić osobę z pistoletem, o którym nie wie, że jest hukowy i nabity gumowymi kulami.

Broń hukowa do wystrzeliwania rac na sylwestra

Nasadkę do wystrzeliwania rac – czy to w celu uzyskania pomocy, czy na sylwestra – kupuje się osobno i przytwierdza się ją do pistoletu hukowego. Nasadka na pistolecie pozwala na wystrzeliwanie rac o kalibrze 15 mm. Jednak w przypadku takiego posługiwania się bronią hukową trzeba pamiętać, że zabrudzi się ona szybciej przez spalenie ładunku, który odpala racę, dlatego po takim użytkowaniu pistolet hukowy obowiązkowo trzeba wyczyścić i poddać konserwacji.

Broń hukowa bez zezwolenia – ile kosztuje?

Najtańsza broń hukowa kosztuje od ok. 100-130 zł. Z kolei w najwyższym segmencie cenowym możemy znaleźć np. pistolety hukowe firmy Röhm, które kosztują od ok. 500 do 700 zł. Jednym z najtańszych modeli broni hukowej jest pistolet hukowy polskiego producenta Mateja w cenie ok. 129 zł. Jest opisywany jako mały i poręczny, mieszczący się w damskiej torebce (jak gaz pieprzowy do samoobrony). Ten pistolet hukowy Start-1 o kalibrze 6 mm ma nasadkę do wystrzeliwania rac, nie daje jednak możliwości wystrzeliwania gumowych kulek. W magazynku mieści się 6 naboi.

Broń hukowa – kilka różnic w pistoletach hukowych

Pistolety hukowe mogą różnić się od siebie między innymi dopasowaniem do nabojów krótkich (np. 6 mm short) i długich (np. 6 mm long), przy czym krótsze są słabszą amunicją od długich, więc np. race zostaną wystrzelone niżej, oraz mechanizmem spustowym z trybem SA (Single Action) albo DA (Double Action), czyli z wyłącznym samonapinaniem. Ostatni tryb umożliwia oddanie kilku strzałów po kolei z samonapinaniem.

Pistolet hukowy może być samopowtarzalny półautomatyczny. Oznacza to, że aby oddać pierwszy strzał po uzupełnieniu magazynku, trzeba odciągnąć zamek i puścić go, a potem pociągnąć za spust. Przy kolejnych strzałach nie trzeba już odciągać zamka. Tak działa np. pistolet hukowy Mercury RB 10 za ok. 479 zł. W podobnej cenie są dostępne rewolwery hukowe z trybem DA.

Broń hukowa: rewolwery hukowe a pistolety hukowe

Rewolwery hukowe i pistolety hukowe są wiernymi replikami broni. Pistolety są bardziej skomplikowane pod względem konstrukcji od rewolwerów hukowych, co okazuje się zwłaszcza podczas czyszczenia i konserwacji – pielęgnacja pistoletów hukowych jest trudniejsza i bardziej angażująca. Rewolwer hukowy wymaga oczyszczenia tylko krótkiej lufy i komór na naboje – wystarczy do tego wycior.

Zarówno pistolety hukowe, jak i rewolwery o mniejszych wymiarach i wadze mogą wystrzeliwać race, gumowe kulki, naboje 6 mm short i long. Niektóre podstawowe modele pistoletów hukowych z dolnej półki cenowej mogą nie być o wiele cięższe od rewolwerów – wymiary broni hukowej powinny wziąć pod uwagę osoby o małych dłoniach i chcące nosić broń hukową przy sobie jako akcesorium do samoobrony.

 

Podobne artykuły:

Gdzie można strzelać z ASG – jak zacząć?

Repliki Air Soft Gun dają dużo zabawy. Możliwość strzelania się ze znajomymi to okazja do miłego spędzenia czasu, rozruszania się i rozwinięcia...

Co to jest broń biała?

Broń jest czymś, co przykuwa uwagę każdego człowieka. Szczególnie dotyczy to broni białej. W całej historii ludzkości, tylko 2 typy broni miały aż...

Jak zrobić broń palną domowej roboty?

Broń to nie tylko zło i mordowanie ludzi. Może to być także ciekawe hobby lub potrzeba obrony. Tak czy inaczej, wiele osób zastanawia się, jak...

1 komentarz

 1. Daniel

  Czy gdziekolwiek finalnie została zamieszczona informacja czy walther p99 9mm pak jest legalny bez zezwolenia czy nie? Co artykuł to inna i formacja, co forum to inne opinie!! A człowiek nie wie czy może kupić czy nie.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *