Czy pałka teleskopowa jest legalna?
Pałka teleskopowa to jedno z legalnych narzędzi do obrony koniecznej, które nie wymaga pozwolenia na broń. Pałka teleskopowa służy do obrony własnej z dystansu. Na rynku akcesoriów do samoobrony są dostępne różne rodzaje pałek teleskopowych, różniące się wykonaniem, rodzajem materiału oraz przede wszystkim długością po rozłożeniu narzędzia i po jego złożeniu. Jaka pałka teleskopowa jest legalna i jak kupić legalną pałkę teleskopową?
W tym poradniku przeczytasz także:
- czy pałka teleskopowa wymaga pozwolenia na broń,
- jakie pałki teleskopowe nie są legalne i są niebezpiecznymi narzędziami według ustawy o broni i amunicji,
- jakie kontrowersje w temacie pałek teleskopowych wzbudza ustawa o broni i amunicji,
- jakie cechy ma legalna pałka teleskopowa bez zezwolenia na broń,
- jak bronić się pałką teleskopową i kiedy można jej używać
Legalna pałka teleskopowa a legalne narzędzia do samoobrony – porównanie
Pałka teleskopowa jest narzędziem do samoobrony zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, ale w porównaniu z gazami pieprzowymi i paralizatorami jest wybierana rzadziej. Wynika to głównie z faktu, że dystans podczas obrony pałką teleskopową jest dłuższy niż podczas samoobrony paralizatorem, ale o wiele krótszy niż w czasie użycia gazu pieprzowego. Dla porównania – legalny paralizator wymaga bezpośredniego kontaktu z ciałem bądź odzieniem wierzchnim napastnika, gaz pieprzowy w zależności od rodzaju może mieć zasięg od 3 do nawet 8 metrów, a pałka teleskopowa po rozłożeniu może mieć od 40 do 70 cm długości. Poza tym używanie pałki teleskopowej jest dość specyficzne i trudniejsze niż gazu czy paralizatora.
Paralizator wymaga skierowania we właściwy punkt ciała napastnika, gaz pieprzowy – precyzyjnego wycelowania i wzięcia pod uwagę między innymi warunków atmosferycznych (deszczu czy wiatru), które mogą zaburzyć działanie gazu, pałka teleskopowa – wykonania ruchu tak, aby przeciwnik nie miał czasu na unik i odebranie narzędzia samoobrony.
O ile na obudowie gazu pieprzowego i paralizatora wystarczy nacisnąć jeden przycisk, o tyle pałką teleskopową trzeba odpowiednio zamachnąć, aby się otworzyła. To zdecydowanie zmniejsza element zaskoczenia – gaz czy paralizator można ukradkiem wysunąć z kieszeni kurtki, swetra itp. Poza tym gaz i paralizator mogą być ukryte w obudowach przypominających małe przedmioty codziennego użytku. Złożona pałka teleskopowa może mieć od 15 do 20 cm długości – zarówno gaz pieprzowy, jak i paralizator są mniejsze i bez problemu można nosić je w kieszeni. Pałkę teleskopową można nosić w kaburze przypiętą do paska, lecz nie jest to wygodne – a na pewno mniej wygodne dla kobiet.
Legalna pałka teleskopowa bez zezwolenia – jaka?
Pałka teleskopowa jest legalnym narzędziem do samoobrony nie wymagającym pozwolenia na broń jak paralizator i gaz pieprzowy, ale szczegóły tkwią w jej budowie. Jest tak, ponieważ ustawa o broni i amunicji określa pałki teleskopowe o szczególnej budowie jako rodzaj broni białej stanowiącej zagrożenie dla życia i zdrowia. Ciężkie i niebezpieczne pałki teleskopowe są traktowane na równi z nielegalnymi kastetami – nie mogą być posiadane bez zezwolenia i używane do samoobrony, ponieważ ich celem jest zwiększenie obrażeń zadawanych przeciwnikowi.
Czy pałka teleskopowa wymaga zezwolenia?
Specyficzne pałki teleskopowe nie powinny być dostępne bez pozwolenia na broń. Szczegóły prezentuje artykuł 4. Ustawy o broni i amunicji. Określa on narzędzia i urządzenia, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Na liście jest wymieniona broń biała – w tym pałki teleskopowe posiadające zakończenie z twardego materiału albo mające wkładki z twardego materiału. Jako niebezpieczna broń biała są także wymienione pałki teleskopowe imitujące kij bejsbolowy – skonstruowane z drewna lub innego, ciężkiego materiału.
Jaka pałka teleskopowa nie jest legalna i jest niebezpieczna?
Nielegalna pałka teleskopowa opisywana w artykule 4. Ustawy o broni i amunicji jest zbudowana z ciężkiego i twardego materiału.
Ponieważ to określenie nie jest jasne dla osoby dopiero początkującej w temacie samoobrony, warto zerknąć do solidnych opracowań, zajmujących się analizą porównawczą legalnych pałek teleskopowych i nielegalnych pałek teleskopowych bez zezwolenia. Inne są pałki teleskopowe do samoobrony dla przeciętnego Kowalskiego, inne – dla policjantów.
Interesujące wydaje się to, że za niebezpieczną uznaje się pałkę imitującą kij bejsbolowy. Czy zatem sam kij bejsbolowy nie powinien być niebezpiecznym narzędziem?
Pałka teleskopowa, która nie jest legalna i jest niebezpieczna, to taka, której poszczególne elementy celowo wpływają na zadawane obrażenia, potęgując je.
- Niebezpieczna pałka teleskopowa ma na przykład metalową zaślepkę na końcu – jeżeli przeważa nad pozostałą częścią pałki teleskopowej, jest to podstawą do stwierdzenia, że została wykonana z ciężkiego i twardego materiału.
- Pałkę teleskopową składa się poprzez zamach i uderzenie jej końcem na przykład w asfalt. Na końcu pałki znajduje się specjalny korek – ma on chronić narzędzie przed uszkodzeniem. Jeżeli jest wykonany z metalu i podczas ruchów pałką teleskopową czuć, że jej koniec ciąży, zapewne został tak stworzony w celu zwiększenia obrażeń u przeciwnika.
- Omawiany korek powinien mieć taką samą średnicę, jak pozostała część pałki teleskopowej (tzw. tuleja środkowa, w której chowają się jak w matrioszce poszczególne elementy pałki po złożeniu). Jeśli tak nie jest – to kolejna cecha nielegalnej pałki teleskopowej.
Legalna pałka teleskopowa – jak kupić?
Aby kupić legalną pałkę teleskopową, należy udać się do renomowanego sklepu, który posiada duże doświadczenie w sprzedaży akcesoriów do samoobrony. W takim sklepie – czy to online, czy stacjonarnym – na pewno znajdziesz legalną pałkę do samoobrony, która nie wymaga posiadania pozwolenia ani nie ma wzbudzających wątpliwości ciężkich elementów. Przed zakupem akcesorium do samoobrony sprawdź w porównywarce cen, gdzie kupisz pałkę teleskopową najtaniej.
Legalna pałka teleskopowa po rozłożeniu ma długość od ok. 50 do 70 cm, a jej szerokość zmniejsza się ku końcowi. Jeżeli koniec pałki teleskopowej po rozłożeniu jest wyraźnie cięższy i szerszy niż pozostała część obudowy pałki, możesz mieć do czynienia z nielegalnym narzędziem do samoobrony.
0 komentarzy