Zaznacz stronę

Prawo a ASG

utworzone przez | mar 4, 2018 | ASG | 4 Komentarze

Ustawa o broni i amunicji mówi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni pneumatycznej, która generuje energię kinetyczną poniżej 17J. Do tej kategorii zaliczają się nie tylko wiatrówki, ale także rozmaite repliki broni do ASG, czyli Air Soft Gun – airsoftu. Czy ASG jest legalne? Tak, zakup i posiadanie replik broni ASG to legalne działania, które nie wymagają żadnych pozwoleń na broń.

Legalność replik broni ASG

Mimo legalności replik ASG należy pamiętać o tym, że repliki ASG bardzo wiernie odwzorowują oryginalną broń: strzelby, pistolety, rewolwery, karabinki szturmowe itp.  Nawet jeśli replika została wykonana w znacznej mierze z tworzywa sztucznego, na pierwszy rzut oka – zwłaszcza osoby niezaznajomionej z militariami – replika może wydać się prawdziwą bronią.

Absolutnie nie powinieneś jej nosić bez żadnego pokrowca czy innego nieprzezroczystego opakowania w miejscach publicznych. Z daleka taka broń może być postrzegana jako autentyczna i wzbudzić panikę wśród przechodniów oraz zainteresowanie policji. Publiczne celowanie z repliki, strzelanie czy w ogóle wydobywanie jej może skutkować całkowitym wykluczeniem gracza z walk. Można powiedzieć, że prawo ASG określa w tej kwestii wykluczenie ze społeczności.

W temacie prawa a ASG warto jeszcze wspomnieć o tym, że airsoft ma własne prawo. Prawo ASG opisuje podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące graczy w każdej rozgrywce. Chociaż sama rozgrywka zawsze wygląda inaczej i to organizator ją reguluje, fundamentalne zasady bezpieczeństwa są niezmienne.

Prawo ASG – co to jest?

Prawo ASG to zbiór zasad bezpieczeństwa obowiązujący graczy ASG w każdej rozgrywce. Reguluje także podstawowe zasady rozgrywki. Jedną z głównych zasad w airsofcie jest przyznawanie się – honorowe – do trafienia.

Dlaczego tak jest?

W przeciwieństwie do paintballa plastikowe kulki ASG nie są wypełnione farbą, tak więc trafiony przeciwnik nie jest w żaden sposób znaczony. Trafienie może oznaczać albo śmierć i zejście z pola, albo czasowe zamrożenie gracza, który po upływie kilkunastu czy kilkudziesięciu minut zostanie wskrzeszony. Wyjątkiem od tej reguły są pociski do granatników wypełnione kolorowym proszkiem na bazie barwników spożywczych. Granatniki nie występują w każdej rozgrywce ASG. To dodatkowy sprzęt i jego użycie reguluje organizator danej rozgrywki.

Prawo ASG – podstawowa zasada bezpieczeństwa

Oprócz zasady honorowego przyznawania się do trafienia jedną z ważniejszych zasad jest obowiązek noszenia atestowanych okularów ochronnych. Osoba bez okularów ochronnych lub gogli nie powinna nawet zostać wpuszczona na miejsce rozgrywki. Ten obowiązek jest tak istotny, bo trafienie w oko plastikową kulką wystrzeloną z broni o dużej prędkości początkowej może skończyć się tragicznie. Ponadto uczestnicy powinni mieć hełmy ochronno-maskujące i takie nakrycia głowy, które dodatkowo chronią obszar skóry przed trafieniami. Kominiarkę może zastąpić hełm z maską ze stalową siateczką – ten element jest zdejmowany w bardzo łatwy sposób. Posiada jednak otwory wentylacyjne, także wewnątrz nie powinno dochodzić do efektu parowania. Szkiełka w masce nie zastępują mimo wszystko okularów ochronnych – nie są ochroną balistyczną.

Prawo ASG – najważniejsze zasady

 

  • Honorowe przyznanie się do trafienia – jeżeli gracz nie chce się przyznać, a jego przeciwnik twierdzi, że został trafiony, organizator może usunąć taką osobę z gry. Osoby, które nie przyznają się do trafień, nie są poważane w środowisku. Nazywa się je lekceważąco i wyśmiewczo terminatorami. Unika się urządzania rozgrywek z ich udziałem.
  • Środki pirotechniczne są wprowadzane do rozgrywki tylko za zgodą organizatora. Czasami potrzeba nawet zgody mieszkańców w okolicy, jeśli gra ma się toczyć na dużym terenie, oraz policji. W takim wypadku można korzystać z granatów dymnych czy kulkowych, wystrzeliwanych z granatników samodzielnych lub doczepianych na broń/pod bronią ASG.
  • Wskrzeszanie graczy, czyli powrót do gry. Powroty do gry odbywają się w tzw. respawn points, doskonale znanym fanom gier komputerowych, którzy muszą dotrzeć zmarłą postacią (np. jej duchem) na określone miejsce, aby powrócić do gry. W ASG “zmarły” gracz musi pojawić się w konkretnym miejscu – następnie może powrócić do gry od razu, po odczekaniu np. kwadransa, o określonej godzinie lub jak zbierze się dostateczna liczba “zmarłych”.
  • Całkowite wyeliminowanie gracza – rozgrywka ASG niekoniecznie musi umożliwiać graczom powrót. Po trafieniu można “umrzeć” – wtedy schodzi się do określonej lokalizacji i oczekuje na koniec gry.
  • W trakcie gry nie spożywa się alkoholu i nie zażywa środków odurzających.
  • W lokalizacji rozgrywki musi znajdować się apteczka i przynajmniej jeden telefon komórkowy, który może umożliwić np. wezwanie ambulansu.
  • Zalecane są hełmy, kaski, ochraniacze, nałokietniki, nakolanniki, rękawice ochronne i ochraniacze na zęby.
  • Częścią umundurowania lub wyposażenia może być broń biała – za zgodą innych graczy.

Podobne artykuły:

Sprzęt ASG dla początkujących

Air Soft Gun to repliki broni palnej, które strzelają plastikowymi kulkami. Obecnie używa się ich do zabawy, strzelając do siebie. Może brzmi to...

Tanie ASG do 499 zł – jakie wybrać?

Wiele rodzajów hobby związanych z militariami wiąże się z dużymi kosztami. Początkujący w ASG mogą je minimalizować, nie inwestując od razu w...

Prawo a ASG

Ustawa o broni i amunicji mówi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni pneumatycznej, która generuje energię kinetyczną...

4 komentarze

  1. Sokół

    Witam czy na przykład jak bym miał możliwość kupna transportera opancerzonego np ze złomu, który wymaga remontu i zrobił go typowo pod asg TYPOWO to czy nikt sie nie doczepi do tego?

    Odpowiedz
    • Fabrizer

      Jeżeli teren jest dogodny a organizator się zgodzi to nie ma najmniejszego problemu, jednak to jest ryzyko, żeby nikogo nie rozjechać a i przy samym rejestrowaniu i dostarczaniu go na pole bitwy jest czaso i pracochłonne

      Odpowiedz
  2. Prawda życiowa

    Powiem tak… Ja przez jakiś czas chodziłem z repliką g17 i nikt się bardzo nie zainteresował. Wyglądała jak autentyk, ponieważ zamek metalowy a korpus plastik, więc tak jak prawdziwy. Raz kiedy prowadziłem samochód i zatrzymała mnie policja za bo dajże przekroczenie prędkości i zapytali się o co to jest. Powiedziałem że replika. Wzięli, wyjęli magazynek, sprawdzili i powiedzieli że wszystko ok, jedynie żeby broń podczas jakiegokolwiek transportu była przynajmniej „trochę” ukryta, nawet za jakąś bluzą czy coś w tym stylu.

    Odpowiedz
  3. Mateusz

    Chciał bym kupić replikę asg m40a3 ma Millan do rekreacji i zabawy, lecz nie nie do samego Air softu. Działało by to na zasadzie jadę na strzelnice, która jest dostępna u mnie w mieście a nawet są dwie. Reasumując jadę postrzelac do celu (tarczy puszek butelek z wodą itd.) czy w dalszym ciągu ogranicza mnie prawo społeczności asg?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *