Zaznacz stronę

Broń gazowa bez pozwolenia
W świetle ostatnich przepisów w Polsce można korzystać z pistoletów gazowych, nie mając na nie pozwolenia. Ponadto, zakupu można dokonać zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i sklepach on – line.

Broń palna, a broń gazowa

W świetle polskiego prawa, broń palną mogą posiadać tylko osoby, mające odpowiednie zezwolenie. Polskie prawo definiuje miotacze palne jako sprzęt służący do wystrzeliwania pocisków (naboje), które służą do różnych celów, między innymi do ataku na osoby trzecie, samoobrony. Legalną broń palną może posiadać osoba, która ma zezwolenie. Zgoda ta musi być uzasadniona rzeczywistym zagrożeniem, które może bezpośrednio wpłynąć na życie posiadającego.

Inaczej jest w przypadku broni gazowej, którą można swobodnie zakupić. Imitacje można znaleźć w każdym sklepie z bronią oraz oczywiście w Internecie. I ceny wahają się od 100 zł w górę. Różnica polega na tym, iż w przypadku pistoletów gazowych, dochodzi do miotania substancją chemiczną.

Broń bez pozwolenia

Zezwolenie na broń nie jest wymagane, gdy posiadamy urządzenie, które tylko rozpyla daną substancję. Istnieje jednak zasadnicza różnica pomiędzy bronią gazową a ręcznymi miotaczami gazu obezwładniającego. Broń gazowa służy do miotania. Wobec tego zalicza się do rodzaju broni palnej. Natomiast miotacz, który często ma kształt pistoletu imitując rewolwer, rozpyla gaz, bez użycia żadnych pocisków. Wobec tego nie musimy posiadać żadnego pozwolenia na korzystanie z tego produktu.

Samoobrona – pistolet gazowy bez pozwolenia, a gaz pieprzowy

Pomimo tego, że sposób działania tych dwóch rzeczy obezwładniających jest często taki sam, to rozpylacze są często sprzedawane w postaci pistoletów. Rewolwer imituje prawdziwy sprzęt, wykonany jest w podobnego materiału, lecz jego działanie jest ściśle określane jako miotacz. Ze względu na swoją formę bardzo silnie oddziałuje psychicznie na potencjalnego napastnika. Gdy zostaniemy zaatakowani, po wyciągnięciu narzędzia złodziej zorientuje się, że ma do stracenia własne życie, jednocześnie ze względu na posiadaną broń, będzie uważał nas za kogoś ważnego, kto ma powód aby posiadać zezwolenie.

Jaki pistolet wybrać?

Sklepy militarystyczne oferują nam ogromny wybór profesjonalnego sprzętu.

  • Pistoletgazowy ArmGas 22 (cena ok 140 zł) – zaletą są niewielkie rozmiary, dzięki którym możemy go nosić na co dzień bez obawy, że odkryje go niepożądana osoba. Ma zasięg do 3 m, „unieruchamia” agresora na 30 minut. Wymiana kapsułki z gazem zajmuje 10 sekund, a producent zastosował możliwość wielokrotnego strzału.
  • Pistolet gazowy Mace Pepper Gun (cena ok 200 zł) – Mieszanka gazór zawiera barwnik UV, przez co zwiększa prawdopodobieństwo rozpoznania sprawcy. Zasięg 5 m, posiada zabezpieczenia chroniące przed niekontrolowanym wystrzeleniem. Ponadto, posiada latarkę LED oraz tryb stroboskopowy.
  • Pistolet gazowy Walther PDP Black (cena ok 200 zł) – Posiada zasięg do 5 m, strumień pozwala na emisję gazu nawet przez 10 sekund, a jednosekundowy kontakt z zawartą substancją, zatrzymuje agresora na 30 min. Powoduje ostre, lecz nie zagrażające podrażnienie spojówek.
  • Pistolet gazowy RMG-23 (cena od ok 100 zł do 130 zł) – Zasięg do 4 m, gaz zachowuje swoje walory do 3 lat. Bardzo realistyczny wygląd, skutecznie imitujący prawdziwą broń.