Zaznacz stronę

Rodzaje gazów pieprzowych na agresywne psy

utworzone przez | mar 4, 2018 | Gazy pieprzowe na psy | 0 komentarzy

“On chce się tylko bawić”, “Nie ma się czego bać, on nie gryzie” – ile razy z ust właścicieli potencjalnie agresywnych psów, próbujących się usilnie wyrwać ze smyczy, bez kagańca, słyszeliśmy takie lekko rzucane na wiatr zapewnienia?

Zamiast odpowiadać, że pies gryzie, bo ma zęby i wdawać się w słowną potyczkę z właścicielem agresywnego psa, przeczytaj, jak następnym razem możesz się obronić gazem pieprzowym przed agresywnym psem. Co będzie, jeśli opuści Cię szczęście i czworonożny napastnik nie będzie miał ani smyczy, ani uspokajającego go właściciela?

Nie rozmyślaj nad pesymistycznymi scenariuszami, ale zawczasu dowiedz się, jak działają gazy pieprzowe na agresywne psy i jakie są rodzaje gazów pieprzowych na psy. Ich działanie, ale także skład są nieco odmienne od rodzajów gazów pieprzowych do samoobrony przed ludźmi.

Gaz pieprzowy na agresywne psy – taki sam, jak na człowieka?

Nie – nie powinno się używać żadnego rodzaju gazu pieprzowego na człowieka w samoobronie przed agresywnym psem. Jest tak, ponieważ stężenie drażniącej substancji (kapsaicyny) w gazie pieprzowym na ludzi jest o wiele większe niż w gazie pieprzowym na psa. 

Skutki użycia takiego gazu mogłyby być tragiczne dla czworonoga – chociaż agresywny, jest bardziej wrażliwy na kapsaicynę i jej duże stężenie w gazie pieprzowym na ludzi. Ma bardziej czułe zmysły, dlatego podrażnienie byłoby o wiele mocniejsze. Różnicę robi także rodzaj gazu pieprzowego i forma wystrzelonej substancji.

Na agresywnego psa nie powinno się używać gazu pieprzowego w żelu. Po pierwsze – ze względu na wąski strumień substancji także trudno o precyzyjnie trafienie nim biegnącego zwierzaka. Po drugie – żel trwale barwi ludzkiego napastnika, może więc zabarwić także psa, a usuwanie barwnika z sierści nie będzie ani łatwe, ani przyjemne.

Jaki rodzaj gazu na psy jest najlepszy?

Gazy pieprzowe na psy mają głównie formę mgły, czyli gazu pieprzowego stożkowego w chmurze. Pies jako agresor jest o wiele mniejszym i szybciej poruszającym się punktem niż ludzki napastnik. Ponadto znajduje się na innej wysokości. W tak poruszający się obiekt bardzo trudno precyzyjnie wycelować zarówno gazem strumieniowym.

Chociaż gaz pieprzowy w formie chmury ma mniejszy zasięg niż gazy strumieniowe i żelowe, w przypadku psów może być on najskuteczniejszy. Gaz pieprzowy w chmurze na psy rozprzestrzenia się w powietrzu, tworząc drażniącą mgłę. Przy mało precyzyjnym celowaniu lub gwałtownie poruszającym się psie gaz w formie chmury ma największe szanse na skuteczne działanie i odstraszenie zwierzęcia. Wystarczy ruch pyskiem, aby gaz strumieniowy nie sięgnął celu – natomiast gaz stożkowy rozproszy się w powietrzu i ma szanse na dosięgnięcie nozdrzy.

Gaz pieprzowy w chmurze na agresywnego psa – jak działa?

Sposób użycia gazu pieprzowego w chmurze na agresywnego psa jest taki sam, jak użytkowanie gazu stożkowego na ludzkiego agresora. Gaz w chmurze na psa jest rozpylany w powietrzu – tworzy drażniącą mgłę, której szerokość się powiększa i może osiągnąć nawet kilkanaście centymetrów. Plusem gazu w chmurze na psa jest to, że nie wymaga myśliwskiej precyzji przy celowaniu. Rozprzestrzenia się w powietrzu – więc nawet rozpryskany wokół pyska powinien podrażnić agresywnego psa.

Minusem gazu stożkowego na psa jest jego zasięg. Może on wynosić około 3-4 metrów, co jest bardzo krótkim dystansem wobec biegnącego szybko ku nam agresorowi na czterech nogach. Jeżeli do tego atak nastąpi w deszczowy bądź wyjątkowo wietrzny dzień, istnieje ryzyko, że przez warunki atmosferyczne gaz w chmurze nie będzie skuteczny na psa.

Na korzyść tego rodzaju gazu pieprzowego na psa przemawia jednak obszar, na jaki się rozpryskuje. Agresywny pies może po prostu wbiec w chmurę z kapsaicyny unoszącą się w powietrzu i w ten sposób podrażnić swój pysk. Nie zadzieje się tak w przypadku gazów strumieniowych.

Gaz strumieniowy na atakującego psa

Gaz strumieniowy na psa ma tę przewagę nad gazem w chmurze na agresywne psy, że jest bardziej odporny na trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg.

Minusem jest zaś forma, w jakiej gaz jest wystrzeliwany z buteleczki. Cienki strumień substancji co prawda może rozpryskać się nieco w powietrzu, ale nie zadziała on jak gaz w chmurze. Jeżeli nie trafimy agresywnego psa precyzyjnie, użycie gazu w strumieniu może nie przynieść żadnego efektu, a nie jest trudno o wyobrażenie próby trafienia strumieniem w pysk biegnącego szybko psa. Nieco większy zasięg gazu w strumieniu może zaoszczędzić nam kilka sekund i pozwolić na przybranie pozycji obronnej w ostatniej chwili, gdyby strumień nie trafił psa.

Gaz w strumieniu na psa będzie skuteczny, jeżeli agresywny pies zatrzyma się blisko nas, ewidentnie szykując się do ataku. Wówczas możemy powoli sięgnąć do kieszeni i spryskać psa gazem z bliskiej odległości, co przyniesie efekt w postaci odstraszenia.

Rodzaje gazów pieprzowych na agresywne psy – jaki wybrać?

Najprostszym wyborem jest gaz stożkowy (w chmurze) na psy, zwłaszcza kiedy dopiero będziesz uczyć się posługiwania się środkami do samoobrony na psy i ludzi. Jeżeli chodzi o koszt gazu obronnego na agresywnego psa, gaz stożkowy jest jedną z najtańszych opcji. Odstraszacze ultradźwiękowe są nawet kilkukrotnie droższe, a ich skuteczność nie zawsze jest pewna, zwłaszcza w przypadku starszych psów, których słuch już zawodzi.

Jak i kiedy użyć gazu pieprzowego na agresywnego psa?

Gaz pieprzowy na psy powinien być noszony w miejscu, do którego można łatwo i bardzo szybko sięgnąć podczas spaceru – liczy się każda sekunda w przypadku agresywnego, prędko poruszającego się psa. Noś gaz pieprzowy na psa w kieszeni. Teoretycznie możesz go mieć w plecaku czy torebce, ale w praktyce nie jest to polecane rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli nie masz odpowiedniej przegródki lub małej zewnętrznej kieszonki i gaz na psa po prostu gdzieś się zapodzieje.

Użyj gazu na agresywnego psa, jeżeli widzisz, że jest w postawie sygnalizującej potencjalny atak. Odsłonięte wargi z otwartym pyskiem, długie i nieprzerwane warczenie, uszy wysunięte do przodu, wpatrywanie się w Ciebie, sierść zjeżona wzdłuż kręgosłupa – to oznaki agresywnej postawy, po której może nastąpić atak. Naucz się odróżniać postawy strachu i próby odstraszenia u psa od przygotowywania się do ataku, aby wiedzieć, co rozdrażniony pies sygnalizuje ciałem.

Gazu pieprzowego na psa użyj, kiedy jesteś w dobrym zasięgu. Nic po gazie, jeżeli pies będzie za daleko, a po chwili niczym mgiełkę z perfum ominie rozpylony gaz. Jeśli pies jest bardzo blisko i nie zdążysz wyjąć gazu, przyjmij skuloną pozycję ochronną – nie uciekaj, bo pies podąży za Tobą i Cię dogoni!

Pamiętaj, aby używać każdego rodzaju gazu na psa w uzasadnionych przypadkach. Jeżeli świadkowie w parku zaświadczą, że pies tylko na Ciebie zaszczekał podczas spaceru z właścicielem, a Ty użyłeś wobec zwierzęcia gazu bez zastanowienia się, mogą spotkać Cię nieprzyjemności.

Podobne artykuły:

Gazy pieprzowe i ultradźwiękowe odstraszacze psów

Jaki odstraszacz na psy jest skuteczny i jak działają odstraszacze na agresywne psy? na rynku wśród akcesoriów do samoobrony mamy zarówno legalne...

Rodzaje gazów pieprzowych na agresywne psy

“On chce się tylko bawić”, “Nie ma się czego bać, on nie gryzie” - ile razy z ust właścicieli potencjalnie agresywnych psów, próbujących się usilnie...

Jak się obronić przed agresywnym psem?

Kiedy myślimy o obronie koniecznej, w myślach pojawia się obraz ubranej na czarno, zakapturzonej osoby z zasłoniętą twarzą pod kominiarką,...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *