Zaznacz stronę

Działanie paralizatora. Paralizator i jego cena

utworzone przez | lut 22, 2018 | Paralizatory | 0 komentarzy

Jedną z często poruszanych kwestii na temat legalnego paralizatora do samoobrony jest pytanie, jak działa paralizator i ile kosztuje. Otóż działanie paralizatora może się różnić w zależności od wybranego modelu – zwłaszcza takiego, który służy do dwuetapowej obrony koniecznej, a za tym idzie też jego cena.

Różne modele paralizatorów różnią się od siebie przede wszystkim napięciem (najczęściej od 200 000 V do 500 000 V) oraz budową – wewnątrz paralizatora bowiem może być umieszczony gaz pieprzowy bądź paralizator może być wbudowany w latarkę stroboskopową do samoobrony.

Jak działa paralizator?

Działanie paralizatora objaśnimy na przykładzie jednych z najpopularniejszych modeli czeskiej firmy ESP. Klasyczny paralizator bez gazu pieprzowego charakteryzuje się napięciem od 200 000 V do 500 000 V (przy czym niskim natężeniem prądu, bezpiecznym dla człowieka). Jest zakończony z jednej strony bolcami, między którymi przeskakuje ładunek elektryczny. Dotknięcie paralizatorem przeciwnika – czy to bezpośrednio jego skóry, czy ubrania – spowoduje, że obwód pozostanie zamknięty, a osoba porażona prądem.

Jak włączyć paralizator?

Paralizator uruchamia się za pomocą przycisku, lecz wcześniej trzeba przesunąć tzw. suwak bezpieczeństwa, który odblokuje paralizator. To rozwiązanie zapobiega przypadkowemu włączeniu się paralizatora w kieszeni, torbie, plecaku czy kaburze przypiętej do paska. Paralizator ESP posiada także zawleczkę bezpieczeństwa – zakłada się ją na nadgarstek. Gdyby paralizator wypadł użytkownikowi z ręki lub został mu odebrany przez agresora, wyrwanie z narzędzia zawleczki sprawi, że paralizator będzie zablokowany – nie będzie raził prądem.

Czy paralizator jest skuteczny przez ubranie?

Paralizator jest skuteczny także przez zimowe ubranie, dlatego można go używać do obrony koniecznej niezależnie od pory roku. Ważne jest, aby pamiętać o regularnej wymianie akumulatora, aby w sytuacji zagrożenia nie okazało się, że paralizator jest wyładowany. O ładowaniu akumulatora przypominają informacje pokazujące się na wyświetlaczu latarki z paralizatorem.

Skutki użycia paralizatora w obronie koniecznej

Zastanówmy się nad skutkami użycia paralizatora zarówno wobec użytkownika, jak i osoby, która została porażona. O ile paralizator został użyty zgodnie z prawem w obronie własnej – czyli do odparcia zamachu bezpośredniego, bezprawnego i rzeczywistego – to użytkownik paralizatora nie ma się czego obawiać w zakresie wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec niego.

  • Paralizatorem nie można porazić osoby, która na przykład podąża za Tobą szybkim krokiem po zmroku.
  • Paralizatora nie używa się także wobec agresora, który został już porażony prądem i jest obezwładniony – wówczas nie razi się go jeszcze kilka razy “dla pewności’. Takie działanie może przynieść szkodę dla jego zdrowia, a nawet życia, zwłaszcza jeśli okaże się osobą chorującą na serce.

Skutkiem użycia paralizatora w obronie koniecznej jest czasowe obezwładnienie agresora. Jeżeli porażenie paralizatorem będzie krótsze niż 3 sekundy, napastnik może być w stanie dalej atakować mimo szoku, strachu i poczucia dyskomfortu.

  • Porażenie paralizatorem dłuższe niż 5 sekund – zwłaszcza drugie czy trzecie użycie paralizatora – jest już niebezpieczne dla zdrowia osoby porażonej prądem, zwłaszcza jeżeli jest ona chora na serce – o czym ofiara oczywiście ma prawo nie wiedzieć, jednak mimo wszystko powinna używać paralizatora w sposób bezpieczny.
  • Porażenie paralizatorem od 3 do 5 sekund powoduje unieszkodliwienie napastnika na pewien czas. Mięśnie zostają sparaliżowane i są bolesne, u napastnika może dojść do konwulsji, agresor traci orientację, jest w szoku, nie może się ruszać.
  • Porażenie paralizatorem poniżej 3 sekund może nie dać tak silnych efektów. Napastnik może być oszołomiony i może czuć lekki ból w mięśniach, ale jeżeli porażenie będzie trwało zaledwie chwilkę – od 1 do 2 sekund – poza krótkim szokiem i skurczem mięśni agresorowi nie będzie nic dolegać.

Działanie paralizatora – czy używanie paralizatora jest bezpieczne?

Legalny paralizator, który jest poprawnie używany, jest bezpieczny. Wyjątkiem może być agresor chorujący na serce czy posiadający rozrusznik serca. Na przykład 5-sekundowe porażenie paralizatorem mogłoby nawet doprowadzić do jego śmierci – jednak ofiara przestępcy nie może mieć takich informacji, jeżeli widzi agresora pierwszy raz w życiu. Paralizator może silniej oddziaływać na osoby, które mają problemy kardiologiczne, są starsze, bardzo szczupłe, mają podwyższone ciśnienie, a także problemy z oddychaniem (np. chorują na astmę).

Ile kosztuje paralizator?

Cena paralizatora waha się od ok. 150 zł do 300 zł w zależności od funkcji, jakie posiada, a także napięcia. Najtańszy paralizator ESP kosztuje ok. 150 zł i ma napięcie 200 000 V – nie posiada zawleczki bezpieczeństwa.

Droższe modele – cena paralizatora wynosi ok. 250 zł – mają to zabezpieczenie i napięcie 500 000 V, a także wbudowany gaz pieprzowy, który należy uzupełniać, dokupując specjalną buteleczkę z substancją. Dodatkowym – opcjonalnym – kosztem jest zakup kabury do noszenia paralizatora, jednak w praktyce nie jest ona potrzebna osobom innym niż ochroniarze.

Na cenie paralizatora do samoobrony nie warto oszczędzać, jeżeli chcemy się uczyć praktycznie obrony koniecznej i potrafić ocalić swoje zdrowie i życie w sytuacji zagrożenia.

Podobne artykuły:

Gdzie kupić legalny paralizator do samoobrony?

Legalny paralizator do samoobrony bez zezwolenia na broń można zakupić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w sklepie internetowym pod warunkiem...

Czy paralizator jest legalny?

Paralizator jest legalnym narzędziem do samoobrony zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż kojarzy się raczej z obroną własną po męsku. Takie...

Legalna latarka z paralizatorem

Na rynku akcesoriów do samoobrony nie brak atrap, czyli gazów pieprzowych czy paralizatorów ukrytych w przedmiotach codziennego użytku, które...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *