Zaznacz stronę

Ranking gazów pieprzowych

utworzone przez | mar 2, 2018 | Gazy pieprzowe

Ranking gazów pieprzowych podpowie Ci, jaki legalny gaz pieprzowy do samoobrony wybrać zarówno ze względu na jego rodzaj, właściwości substancji, cechy obudowy, jak i cenę, która powinna być ostatnim czynnikiem branym pod uwagę podczas wyboru gazu do obrony koniecznej.

W naszym rankingu gazów pieprzowych uwzględniliśmy różne rodzaje gazów i wzięliśmy pod uwagę najbardziej popularnych producentów tych akcesoriów bez zezwolenia do samoobrony. Pamiętaj, że wiele gazów pieprzowych na rynku może być dedykowanych kobietom, osobom starszym, biegaczom czy rowerzystom – ale to często chwyt marketingowy.

Liczą się przede wszystkim dane techniczne gazu pieprzowego, uwzględniające takie parametry, jak pojemność gazu pieprzowego w mililitrach, maksymalną liczbę rozpyleń, zawartość substancji drażniącej w całej pojemności gazu i w jednym rozpyleniu, zasięg, a także wysokość i szerokość buteleczki z gazem – aby jeszcze przed zakupem móc sprawdzić, czy będzie można nosić go bezproblemowo w małej kieszeni albo przypiąć do breloka do kluczy.

Na rynku mamy trzy rodzaje gazów pieprzowych: stożkowe (inne nazwy to “w chmurze”, “we mgle” – ze względu na rozpraszanie się substancji w powietrzu), strumieniowe oraz w żelu (niektóre gazy żelowe mogą zawierać barwnik widoczny w świetle codziennym bądź tylko ultrafioletowym). Gazy w żelu do samoobrony zwykle należą do najdroższych, gazy stożkowe i strumieniowe można zakupić już za kilkanaście złotych.

 

Ranking gazów pieprzowych 2018

W naszym rankingu gazów pieprzowych podajemy kilka przykładów różnych gazów, aby krótko omówić ich parametry i pozwolić na wysnucie samodzielnych wniosków czytelnikowi poszukującemu narzędzia do samoobrony.

Gaz pieprzowy obronny TM – 75 ml, strumień

Gaz strumieniowy producenta TM jest dostępny już za 19,99 zł. Jest on mało podatny na takie czynniki zewnętrzne, jak deszcz, śnieg czy wiatr. Ten gaz obronny ma pojemność 75 ml i zasięg do 3 metrów – ze względu na stosunkowo niską zawartość substancji drażniącej może być on używany jako gaz pieprzowy na agresywne psy – jest to jeden z nielicznych wyjątków. W mieszance, która jest rozpylana, jest zaledwie 0,2% kapsaicynoidów. Powinien być używany z minimalnej odległości 1 metra.

Mace Hot Pink Pocket – kieszonkowy gaz do samoobrony

Teoretycznie przeznaczony dla kobiet dzięki miniaturowej obudowie i różowemu kolorowi, praktycznie – może być używany także przez mężczyzn. Maksymalny zasięg miniaturowego gazu pieprzowego Mace to 3 metry. Ten model kosztuje ok. 50-60 zł – nie powinien być używany wobec agresywnych psów – zawiera 1,4% kapsaicynoidów w rozpylanej substancji. Niestety jego pojemność to tylko 13 ml. Plusem jest zawartość barwnika UV – czyli widocznego tylko pod światłem ultrafioletowym. Producent twierdzi, że wystarczy jedna sekunda kontaktu z drażniącą substancją, aby napastnik został unieszkodliwiony na co najmniej 30 minut.

Gaz pieprzowy Sabre Red MK2 Crossfire

Gaz pieprzowy w strumieniu Sabre zawiera 1,33% kapsaicynoidów w rozpylonej substancji, ma zasięg do 3 metrów, a pojemność 41 ml ma wystarczyć do 8 rozpyleń. Ten model posiada blokadę uniemożliwiającą automatyczne uruchomienie się gazu w kieszeni czy przypadkowe naciśnięcie przycisku rozpylającego. Zawiera także barwnik UV znaczący przeciwnika, pomagający w jego późniejszej identyfikacji.

Gaz pieprzowy Mace Magnum 3 Gel

Ten gaz żelowy Mace jest dostępny w cenie bardzo zbliżonej do cen wymienionych gazów Sabre i kieszonkowego Mace. Ma 1,4% kapsaicynoidów w wystrzelonej substancji, a dzięki jej precyzyjnemu strumieniowi w żelu może być używany nawet w pomieszczeniach zamkniętych bez ryzyka rozprzestrzenienia się w powietrzu i rykoszetu.

Żel jest lepiący się, przylega do skóry napastnika, co dodatkowo wzmacnia dyskomfort. Ten gaz pieprzowy ma większy zasięg niż już wymienione – aż do 5 metrów – jednak wymaga większej precyzji, ponieważ w powietrzu nie tworzy się drażniąca chmura. Jego pojemność to 48 ml, może wystarczyć nawet do 10 strzałów.


Ranking gazów pieprzowych – wnioski

Czujesz rozczarowanie, bo nie powiedzieliśmy, jaki jest najlepszy gaz pieprzowy? Otóż dla każda osoba wybierze sobie taki gaz, jaki jej odpowiada najbardziej. Jedna wybierze gaz żelowy z dużym zasięgiem –  bo woli zachować duży dystans i jest pewna, że będzie potrafiła trafić przeciwnika. Przekona ją także niewrażliwość na warunki atmosferyczne.

Inna stwierdzi, że wystarczy jej tani gaz pieprzowy w chmurze, bo i tak nie porusza się samotnie wieczorami w okolicy uważanej za niebezpieczną. Będzie się czuła bezpieczniej ze świadomością, że gaz rozpyli się w powietrzu, nawet jeżeli nie trafi przeciwnika idealnie w twarz.

 

Ważne, aby przed zakupem gazu pieprzowego zapoznać się z jego działaniem i porównać podane przez nas parametry. Pamiętaj także, że samo czytanie o gazie pieprzowym nie nauczy Cię praktyki – dlatego co najmniej raz warto się wybrać na długotrwały kurs samoobrony kończący się egzaminem w praktyce.

Podobne artykuły:

Rodzaje gazów pieprzowych

Pierwsze akcesorium do samoobrony dla kobiety to najczęściej mały, dyskretny i poręczny gaz pieprzowy, który można schować do kieszeni czy torebki,...

Skutki użycia gazu pieprzowego

Jeżeli interesujesz się tematem samoobrony zarówno od strony legalnych i łatwo dostępnych akcesoriów do obrony własnej, jak i przepisami prawnymi...

Ranking gazów pieprzowych

Ranking gazów pieprzowych podpowie Ci, jaki legalny gaz pieprzowy do samoobrony wybrać zarówno ze względu na jego rodzaj, właściwości substancji,...

0 komentarzy