Zaznacz stronę

Jak wybrać kulki ASG?

utworzone przez | mar 4, 2018 | ASG | 0 komentarzy

ASG (Air Soft Gun) to znakomity sport dla miłośników historii i fanów militariów, którzy interesują się tematyką wojenną – zarówno ze strategiczno-taktycznego punktu widzenia, jak i uzbrojenia – i chcą na żywo spróbować posługiwania się bronią palną. Airsoft daje więcej niż paintball, który nie ucieka się do odwzorowywania wydarzeń historycznych i pełnego rynsztunku – od umundurowania po uzbrojenie. Repliki ASG charakteryzują się niemalże idealnym odwzorowaniem prawdziwej broni palnej, a mimo że strzela się z nich plastikowymi kulkami, dają poczucie używania realnej broni. Jak wybrać kulki ASG, aby strzelanie z replik dawało najwięcej satysfakcji?

Rodzaj kulek, jaki jest wystrzeliwany z replik broni, to główna różnica między ASG i paintballem. W paintballu kulki są większe od kulek ASG mających kaliber 6 mm i są wypełnione farbą, znaczącą przeciwnika po trafieniu. Kulki ASG nie znaczą w żaden sposób trafionej osoby, dlatego też prawo ASG określa honorowe przyznawanie się do trafienia zamiast nieuczciwego kontynuowania uczestnictwa w grze. Na szczęście trafienie kulką ASG nie zawsze oznacza zupełne wyautowanie z gry – w zależności od rodzaju rozgrywki gracz może zostać zamrożony na kilkanaście do kilkudziesięciu minut.

Czy trafienie kulką ASG jest bezpieczne?

Tak – jeżeli gracze w rozgrywce ASG stosują się do jej zasad. Trafienie kulką ASG jest bezpieczne pod warunkiem, że kulka zostanie wystrzelona z odległości nie mniejszej niż 3 metry, a trafiona nią osoba będzie miała atestowane okulary ochronne i stosowny strój – włączenie z ochroną twarzy. Teoretycznie w rozgrywkach ASG mogą brać udział nawet osoby niepełnoletnie, ale w praktyce powinny grać tylko pod okiem rodziców. Aby strzelanie kulkami ASG i trafienia nimi nie przynosiły większych szkód – a czasem i tragicznych, jak np. po trafieniu kulką ASG w oko – każdy uczestnik powinien mieć stosowny strój i znać zasady ASG.

Jak są wystrzeliwane kulki ASG?

Od rodzaju napędu w replice broni zależy między innymi szybkość wystrzeliwania kulek ASG. Repliki broni ASG z najpopularniejszym napędem gazowym to pistolety, pistolety maszynowe i karabinki. Kulki ASG są wystrzeliwane za pomocą sprężonego dwutlenku węgla, ale gazem może być także tzw. green gas, czyli specjalny wydajny napęd do różnorodnych rodzajów replik. Strzelanie plastikowymi kulkami ASG bez przerwy (ogniem ciągłym) jest możliwe z replik z napędem elektrycznym. Na najmniejszą liczbę strzałów pozwalają repliki z napędem sprężynowym, które wymagają ręcznego naciągnięcia sprężyny przed każdym pociągnięciem spustu.

W replice każdego rodzaju wystrzeliwana kulka jest wprawiana w ruch obrotowy dzięki systemowi hop-up – im cięższa jest kulka ASG, tym większy nacisk na nią musi wywrzeć gumowa uszczelka.

I tutaj docieramy do pierwszego parametru kulek ASG – im cięższa kulka, tym szybciej będzie opadać ku dołowi. Im lżejsza kulka, tym większe ryzyko, że podkręcenie będzie zbyt silne i kulka poszybuje zbyt wysoko.

Jak wybrać kulki ASG? Ciężkość kulek ASG

Wspomniany system hop-up służący do podkręcania kulek ASG może być regulowany w bardzo dobrych replikach broni. Dzięki temu gracz może używać kulek ASG o różnej ciężkości i modyfikować ustawienia w zależności od ciężkości kulek i idealnego zasięgu. Tanie repliki ASG także mają system hop-up, jednak może on nie być regulowany – wówczas do repliki trzeba dobierać kulki ASG o określonej ciężkości.

Waga kulki ASG powinna być dobrana do mocy repliki broni ASG. Im większa jest moc repliki, tym cięższa może być kulka. Najlżejsze kulki ASG ważą 0,12 g, a najcięższe – 0,43 g. Repliki ASG nie mają przyporządkowanych poszczególnych wag kulek – możesz za to znaleźć informacje o rekomendowanej wadze kulek i na podstawie doświadczonych graczy wybrać kulki ASG dla siebie. Kulki nie mogą być ani za lekkie, ani za ciężkie, ponieważ wtedy strzelanie do celu nie będzie szło po Twojej myśli.

Jak wybrać kulki ASG do repliki? Jakimi parametrami się kierować?

Skoro omówiliśmy już wagę kulek ASG, czas na omówienie pozostałych parametrów, także istotnych podczas zakupu kulek ASG, czy to online, czy stacjonarnie. Aby wybrać najlepsze kulki ASG, zwróć uwagę na:

  • rodzaj powierzchni kulek – czy jest gładka,
  • wagę kulek,
  • liczbę kulek w opakowaniu,
  • opcjonalne powleczenie kulek specjalną powłoką zmniejszającą tarcie,
  • rodzaj użytego materiału – czy jest np. biodegradowalny.

Dobre kulki ASG mają gładką, polewaną powierzchnię – nie mają żadnych szwów, nierówności, zagłębień. Dzięki takiej powierzchni na kulki dobrze oddziałuje wspomniany system hop-up i podkręcenie wystrzelonych kulek jest poprawne. Zwróć uwagę na to, czy producent kulek ASG deklaruje brak komór powietrznych wewnątrz kulek i co pisze na temat rozłożenia środka ciężkości – chociaż takie informacje znajdziesz i tak w większości opisów kulek ASG.

Tanie kulki ASG – czy warto kupić?

Absolutnie unikaj zakupu kulek ASG, które nie mają gładkiej, bezszwowej powierzchni – nierówności na kulkach mogą przyczynić się do zatkania lufy albo jej uszkodzenia. W rozmowie z doświadczonymi graczami ASG mógłbyś usłyszeć o tzw. aniołkach – są to kulki ASG z nadlewkami, które wizualnie przypominają skrzydełka. Takie kulki ASG są bardzo tanie, często dostępne na bazarkach, aukcjach internetowych z drugiej ręki.

Kulki ASG – ile kosztują?

Koszt kulek ASG waha się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Skąd taka duża rozbieżność cen? Cena kulek ASG jest zależna od użytego do ich wykonania materiału, liczby kulek w opakowaniu, ich wagi oraz jakości wykonania. Na rynku są dostępne opakowania kulek mieszczące od 1000 sztuk do nawet 6000 sztuk. Większe opakowania opłacają się oczywiście najbardziej, chociaż ich jednorazowy koszt jest wyższy.

  • Tanie kulki bezszwowe ASG od producenta Arma Tech (waga: 0,23 g, liczba kulek w opakowaniu: 1000) kupisz już za 9,99 zł.
  • 25 kg kulek ASG Gunfire Rockets Professional o wadze 0,25 g kosztuje ponad 600 zł. Producent deklaruje, że idealnie rozłożony środek ciężkości oraz brak komór powietrznych w kulkach umożliwia bardzo dobrą powtarzalność strzałów.
  • 1000 kulek ASG Blaster Devil o wadze 0,43 g kupisz za ok. 150 zł.
  • 3300 kulek ASG Nuprol 0,25 g RZR Tracer Neon Red kosztuje 135 zł.
  • 4000 kulek biodegradowalnych Madbull Premium Match o wadze 0,32 g to koszt ok. 109 zł.

Kulki biodegradowalne ASG – co to jest?

Kulki biodegradowalne ASG są wybierane przez graczy, którym nie jest obojętny los środowiska naturalnego, w którym często odbywają się rozgrywki ASG. Trudno sobie wyobrazić co najmniej kilkadziesiąt osób sprzątających teren od razu po zakończeniu rozgrywki, w czasie której zużyte kulki ASG można liczyć co najmniej w setkach. Kulki biodegradowalne ASG rozkładają się pod wpływem wody i innych czynników atmosferycznych. Ile kosztują kulki ASG biodegradowalne? Ich cena zależy oczywiście od producenta, liczby kulek w opakowaniu i ich wagi. Ok. 100 zł kosztuje 1000 kulek biodegradowalnych ASG Open Blaster 0,25 g.

W zestawie z repliką broni ASG możesz otrzymać próbną paczkę kulek. Zanim jej użyjesz, sprawdź producenta oraz przyjrzyj się budowie kulek. Jeżeli na ich powierzchni występują nierówności, widać szwy – wyrzuć je i kup gładkie, polerowane kulki ASG, aby nie uszkodzić swojej broni i nie popsuć sobie pierwszego strzelania. 

Podobne artykuły:

Sprzęt ASG dla początkujących

Air Soft Gun to repliki broni palnej, które strzelają plastikowymi kulkami. Obecnie używa się ich do zabawy, strzelając do siebie. Może brzmi to...

Tanie ASG do 499 zł – jakie wybrać?

Wiele rodzajów hobby związanych z militariami wiąże się z dużymi kosztami. Początkujący w ASG mogą je minimalizować, nie inwestując od razu w...

Prawo a ASG

Ustawa o broni i amunicji mówi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni pneumatycznej, która generuje energię kinetyczną...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *