Zaznacz stronę

Hełmy i akcesoria ASG – jak wybrać?

utworzone przez | mar 4, 2018 | ASG | 0 komentarzy

Ubiór militarny graczy ASG jest tak samo ważny, jak posiadanie wymarzonej repliki broni ASG i dodatkowych akcesoriów takich, jak granatniki i granaty. Ubiór militarny graczy ASG pełni nie tylko rolę wizualną i jest częścią odwzorowywania realiów historycznych, z których pochodzi dane wydarzenie, ale także rolę ochronną. Mowa o hełmach do ASG – jakie wybrać? Jakie są dodatkowe akcesoria ASG, które warto mieć?

Hełmy ASG są tak samo ważne, jak atestowane okulary ochronne ASG bądź gogle. Teoretycznie uderzenie plastikową kulką wystrzeloną z repliki broni ASG nie jest groźne i boli mnie niż trafienie kulką paintballową, ale w praktyce może dojść nawet do rozcięcia skóry czy uszkodzenia narządu wzroku, jeśli gracz nie będzie posiadał ochronnych akcesoriów. Zagrożenie jest większe, jeżeli w rozgrywce organizator zezwolił na stosowanie granatów wystrzeliwujących setki plastikowych kulek w promieniu co najmniej kilkunastu metrów od miejsca uderzenia granatu.

Maskujący hełm ochronny ASG – dlaczego trzeba mieć?

Hełm ochronny ASG zabezpiecza głowę nie tylko przed uderzeniami plastikowymi kulkami z replik broni, ale także chroni ją przed niebezpiecznymi skutkami upadków na twarde podłoże i innymi przypadkowymi uderzeniami. Hełmy różnią się od siebie rodzajem materiału, wytrzymałością na uderzenia, sposobami mocowania i opcją montażu rozmaitych dodatkowych akcesoriów, takich jak zestaw poduszek, przeciwwagi, rzepy, szyny montażowe, fasunki i zawieszenia. W zależności od opcji montażu szyn do hełmu można przymocować oświetlenie, gogle czy nawet zestaw słuchawkowy.

Hełm ochronno-maskujący ASG – jak wybrać?

Aby wybrać najlepszy hełm ochronno-maskujący ASG, najpierw należy się kierować jego parametrami technicznymi, a dopiero potem kolorystyką. W wielkim uproszczeniu – z hełmami ASG jest w pewnym stopniu jak z kaskami rowerowymi. Tanie hełmy ASG wyglądają w porządku, kosztują kilkadziesiąt złotych – jednak jakie właściwości ochronne mają tak naprawdę? Hełmy ochronno-maskujące z wyższej półki to już koszt powyżej 300 zł. O ile na początku swojej drogi z ASG możesz zaoszczędzić np. na kamizelce taktycznej, o tyle hełm jest już takim akcesorium, na które warto od razu wydać więcej, aby długo cieszyć się jego przydatnością i wytrzymałością.

Hełm ASG – jak go ozdobić? Naszywki taktyczne, pokrowce na hełmy

Maskujące hełmy ochronne ASG są dostępne w różnych kolorach: czarnym, ciemnozielonym, moro, brązowym, piaskowym. Jak napisaliśmy – jest to kwestia drugorzędna. Najpierw kierujemy się właściwościami technicznymi hełmu, a potem szukamy takiego modelu, który spełnia również wymagania wizualne. Jeśli takiego nie znajdziemy, na hełm można założyć maskujący pokrowiec w wybranym kolorze, który ma dodatkowe właściwości – zmniejsza ryzyko powstania odblasków na gładkiej skorupie hełmu.

Na hełm można doczepić różne naszywki – jeśli wybrany przez nas model ma rzepy. Naszywki taktyczne mogą mieć nadrukowane grupy krwi, krzyże medyczne, flagi, symbole, slogany (popularne Keep calm and… ) literki – a nawet symbol kciuka z Facebooka w odcieniu ciemnozielonym… Istnieją nawet naszywki z memami – dla graczy ze specyficznym poczuciem humoru.

Jeśli jednak nie chcesz się wyróżniać naszywkami, w sklepie z militariami dostaniesz także farby maskujące (zarówno do akcesoriów takich jak hełmy, jak i farby do ciała), siatki maskujące i taśmy do kamuflażu.

Ochronny hełm do maskowania w ASG – jak dopasować?

Za idealne dopasowanie hełmu ASG do czaszki gracza odpowiada nie tylko sam rozmiar hełmu, ale także sposób jego mocowania i wypełnienie gąbkowe lub poduszkowe. Aby poprawić dopasowanie hełmu do głowy, gracz może dokupić dodatkowe poduszeczki. Z kolei sposób mocowania jest ważny – hełm ASG nie może się przesuwać w trakcie wykonywania dynamicznych ruchów, czołgania się, biegu w tunelu, przedzierania się przez liście itp.

Hełm ASG za 100 zł

Hełm ASG FAST BJ CFH za 100 zł jest wykonany z tworzywa sztucznego. Jego wypełnienie jest wykonane z gąbkowych poduszeczek, których położenie można modyfikować, są bowiem przypięte do rzepów. 4-punktowy fasunek zapinany na klamrę odpowiada za regulację. W przypadku fasunku ważne jest, aby nie miał on zwisających luźno elementów, które w trakcie gry mogłyby się gdzieś zaczepić. Boczne szyny montażowe pozwalają na zaczepienie gogli, oświetlenia i zestawu słuchawkowego. W zestawie z hełmem użytkownik otrzymuje rzepy do przyczepiania naszywek taktycznych na hełm.

Hełm ASG za 200 zł

Hełm ASG Emerson Fast PJ, który kosztuje 215 zł, jest wykonany nie tylko z tworzywa sztucznego, ale także metalu. Regulacja 4-punktowego fasunku jest możliwa za pomocą pokrętła umieszczonego z tyłu hełmu. Ma także boczne szyny montażowe oraz montaż typu VAS na czole i linki odciągowe dla instalacji systemu NVG (Night Vision Device). W zestawie z hełmem znajdują się m.in. klipsy obrotowe do montażu gogli.

Hełm ASG za 300 zł

Hełm ASG Fast Gunner MH za 330 zł różni się od poprzedników modularną maską ze stalowej siatki, którą można zdjąć w łatwy sposób – stanowi świetną dodatkową ochronę twarzy. Wystarczy nacisnąć przyciski z boku hełmu, aby zsunąć maskę. Maska ma szybki na wysokości oczu – jednak nie zastępują one w żaden sposób ani gogli, ani okularów ochronnych.

Hełm ASG za 500 zł

Ponad 500 zł kosztuje replika hełmu FAST PJ G4 System z osłoną twarzy. Wyróżnia się on obecnością materiałów pochłaniających pot – są umieszczone w punktach oparcia i podparcia narażonych na nadmierną potliwość. Siatka w części maski jest pokryta laminatem o właściwościach antykorozyjnych – ponadto świetnie przepuszcza powietrze. Nie ma mowy o ograniczonej oddychalności. Producent zapewnia także o braku efektu parowania szybki, jaki występuje w przypadku szczelnych gogli ASG.

Podobne artykuły:

Sprzęt ASG dla początkujących

Air Soft Gun to repliki broni palnej, które strzelają plastikowymi kulkami. Obecnie używa się ich do zabawy, strzelając do siebie. Może brzmi to...

Tanie ASG do 499 zł – jakie wybrać?

Wiele rodzajów hobby związanych z militariami wiąże się z dużymi kosztami. Początkujący w ASG mogą je minimalizować, nie inwestując od razu w...

Prawo a ASG

Ustawa o broni i amunicji mówi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni pneumatycznej, która generuje energię kinetyczną...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *