Jak się obronić przed agresywnym psem?
Kiedy myślimy o obronie koniecznej, w myślach pojawia się obraz ubranej na czarno, zakapturzonej osoby z zasłoniętą twarzą pod kominiarką, trzymającej w ręku jakieś niebezpieczne narzędzie lub atakującej nas od tyłu i obezwładniającej mocnym chwytem. Jednak na co dzień możemy paść także ofiarą agresywnego psa – niezależnie od tego, czy wyszedł na spacer bez smyczy i kagańca z opiekunem, czy jest bezpański, wygłodzony i zaniedbany. Samoobrona przed psem różni się znacząco od samoobrony przed człowiekiem. Jak się bronić przed psem?
Samoobrona przed psem – jak się przygotować?
Rozważając temat samoobrony przed psem, musisz wziąć pod uwagę fakt, że czasami żadne narzędzie do samoobrony nie będzie w stanie Ci pomóc, jeżeli:
- nigdy nie będziesz z nim ćwiczyć symulowanych ataków,
- nie udasz się na kurs samoobrony,
- a po raz pierwszy wyciągniesz je dopiero wtedy, kiedy na swojej drodze spotkasz agresywnego czworonoga.
Niestety nie tędy droga. Kupując jakiekolwiek narzędzie do samoobrony, czy to gaz pieprzowy na psy, czy to paralizator do obrony przed człowiekiem, musisz ćwiczyć sytuacje obronne i pracować nad panowaniem nad sobą. W samoobronie przed psem liczy się właśnie opanowanie – nie możesz pozwolić panice na zabranie nóg za pas, ponieważ ucieczka przed psem to najgorsze rozwiązanie.
Dlaczego ucieczka przed psem nie jest dobrym pomysłem?
Ucieczka przed agresywnym psem jest najgorszym rozwiązaniem – chyba że dzieli Cię kilka kroków od miejsca, w którym możesz się zamknąć przed psem i wyjść inną drogą. Pies będzie od Ciebie szybszy, a Ty – uciekając – odsłonisz wobec niego całe plecy. Agresywny pies będzie mógł bardzo łatwo wykonać skok, aby Cię dopaść, a jeżeli będzie ciężki – może Cię powalić. Kiedy będziesz leżeć na ziemi, pies będzie mógł Cię ugryźć w dowolne miejsce – samodzielna próba uwolnienia się i ucieczki będzie awykonalna.
Samoobrona przed psem – jak się bronić bez ucieczki i narzędzi?
Jeśli nie masz przy sobie nic, aby się obronić, ani nie jesteś blisko bezpiecznego miejsca, do którego możesz się dostać w kilka sekund, nie uciekaj przed agresywnym psem. Właściwą pozycją przed agresywnym psem – która zapewne teraz wyda Ci się niemożliwa do wykonania ze strachu przed czworonogiem – jest pozycja tak zwanego żółwia. Polega ona na:
- uklęknięciu na kolanach,
- oparciu pośladków na piętach,
- przyciągnięciu kolan do brzucha,
- schowaniu głowy między klatką piersiową a kolanami,
- spleceniu dłoni na głowie.
W ten sposób chronisz pachwiny, brzuch, szyję, klatkę piersiową, twarz – punkty ciała, które psy atakują najczęściej. Ponadto przybranie nieruchomej pozycji może zniechęcić psa od ataku – chociaż na pewno na ten moment oczami wyobraźni widzisz poranione palce. Wiedz jednak, że ucieczka w ramach samoobrony przed psem wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pies poczuje się wówczas zachęcony do pościgu przed słabszym przeciwnikiem – i jak już opisaliśmy, ma większą szansę na skuteczny atak.
Nieskuteczna jest także pozycja tzw. drzewa – czyli stanie nieruchomo ze złączonymi nogami, rękami przyklejonymi do boków i opuszczoną głową. W przypadku dużego agresywnego psa nie zda egzaminu – łatwo stracisz równowagę i się wywrócisz. Zaś mały pies będzie mógł doskoczyć, aby ugryźć się np. w krocze, lub będzie atakował Twoje łydki.
Tak wygląda samoobrona przed agresywnym psem bez użycia narzędzi do samoobrony. Jakie są zatem akcesoria do obrony koniecznej przed psem, jak ich używać i kiedy ich używać?
Gazy pieprzowe na agresywne psy
Jednym z dostępnych akcesoriów do samoobrony przed agresywnymi psami są gazy pieprzowe stożkowe, czyli tak zwane gazy pieprzowe w chmurze/we mgle. Ich plusem jest fakt, że rozpylona drażniąca substancja unosi się w powietrzu, tworząc poszerzającą się chmurę. Minusem – podatność na warunki atmosferyczne (deszcz, wiatr, śnieg), które mogą osłabić działanie gazu i zmienić trajektorię lotu substancji, sprawiając, że minie się ona z celem.
Gaz do samoobrony przed psem jest inny niż gaz do samoobrony przed człowiekiem – ma mniejsze stężenie kapsaicyny, czyli głównej substancji drażniącej. Zwierzęta są na nią o wiele bardziej wrażliwe niż człowiek i potraktowanie nawet dużego, agresywnego psa gazem na człowieka byłoby przesadą. Pies mógłby doznać o wiele boleśniejszych podrażnień.
U niego występują podobne skutki: łzawienie, pieczenie podrażnionego obszaru, trudności z oddychaniem. W efekcie następuje rezygnacja z ataku i odwrót, bo pies jest zdezorientowany, wystraszony i nie wie, co ma robić. Nie jest w stanie dobrze widzieć przez załzawione oczy i silne pieczenie obszaru wokół oczu.
Gaz do samoobrony przed psem może mieć zasięg od ok. 2 do 5 metrów – w zależności od producenta. Jednak zawsze lepiej założyć mniejszy niż większy zasięg. Nawet jeżeli trafienie psa nie będzie precyzyjne lub zasięg będzie krótszy, gaz rozpylony w powietrzu może i tak dotrzeć do pyska szybko poruszającego się psa. Nie bez powodu media od czasu do czasu donoszą o rozpyleniu gazu w supermarkecie czy szkole i co najmniej kilkunastu osobach poszkodowanych – tak szybko rozprzestrzenia się gaz pieprzowy stożkowy.
Ultradźwiękowy odstraszacz na agresywnego psa
Alternatywą dla gazu pieprzowego do samoobrony przed psem jest ultradźwiękowy odstraszacz na agresywne psy. Jego plusem jest większy zasięg w porównaniu do gazu do obrony koniecznej przed psem, brak podatności na zmienne warunki atmosferyczne.
Ultradźwiękowy odstraszacz jest jednak droższym rozwiązaniem. O ile gaz pieprzowy na psa kosztuje ok. kilkudziesięciu złotych, o tyle odstraszacz już ok. 200 zł. Może być ponadto nieskuteczny wobec psów starych i przygłuchych ze względu na emitowanie fal dźwiękowych o konkretnej częstotliwości.
Oba narzędzia można nosić w kieszeni dzięki ich kompaktowym wymiarom, skąd bardzo łatwo można je wydobyć w sytuacji zagrożenia. Dzięki klipsowi odstraszacz można przypiąć do paska czy wewnętrznej kieszeni marynarki. Jak działa ultradźwiękowy odstraszacz na psy?
Jak działa ultradźwiękowy odstraszacz na agresywnego psa?
Ultradźwiękowy odstraszacz do samoobrony przed agresywnym psem generuje ultradźwięki – oczywiście niesłyszalne przez człowieka – w zakresie od 20 do 25 kHz. Są to dźwięki, które sprawiają nieprzyjemne doznanie psu (a także kotom), powodują, że zwierzę rezygnuje ze zbliżenia się do miejsca, z którego dochodzą. Ultradźwiękowy odstraszacz w przeciwieństwie do gazu pieprzowego na psa nie wywołuje fizycznych podrażnień, takich jak łzawienie, pieczenie itp. Ciekawostką jest fakt, że takie odstraszacze są wykorzystywane w tresurze psów.
Zasięg odstraszacza na agresywnego psa jest większy niż gazu pieprzowego. Celowanie nim może być trudniejsze ze względu na fakt, że nie widzimy żadnej substancji wydobywającej się z urządzenia – możemy więc czuć się dziwnie i mieć co najmniej przez sekundę wrażenie, że urządzenie nie zadziałało.
Jednak sposób użycia jest podobny – należy wycelować odstraszacz w zbliżającego się agresywnego psa i nacisnąć przycisk, po czym zostaną wyemitowane fale dźwiękowe, a pies powinien zrezygnować z ataku, przestać warczeć i przybierać postawę agresywną.
Jakie narzędzie do samoobrony przed psem wybrać?
- Gaz pieprzowy do samoobrony przed psem sprawdzi się osobom, które miały już okazję uczyć się posługiwania się gazem pieprzowym na człowieka i nie boją się użyć tego urządzenia wobec agresywnego zwierzęcia.
- Ultradźwiękowy odstraszacz na psy jest dla osób, które dysponują większym budżetem na akcesorium do samoobrony i trudność sprawiłoby im posługiwanie się gazem – zarówno przez jego działanie, jak i reakcję u psa. Działanie odstraszacza jest mimo wszystko łagodniejsze i nie widać takich fizycznych skutków jak łzawienie, pieczenie, trudności z oddychaniem.
Pozycja „na żółwia” – piszący plecie od rzeczy. Wcześniej napisał ” Pies będzie od Ciebie szybszy, a Ty – uciekając – odsłonisz wobec niego całe plecy.” A w pozycji „na żółwia” to co się niby odsłania, jak nie plecy? Co gorsza, są to plecy wygięte w łuk, a więc z dużą podatnością na uszkodzenie kręgosłupa. Z swojego doświadczenia wiem, że najlepszą pozycją jest zdublowanie pozycji psa przygotowanego do skoku. Zwracam się do niego przodem, staję na lekko ugiętych nogach i pochylam się do przodu (obniżenie sylwetki). Czasem szczerzę zęby (czyli kły). W przypadku mniejszych psów wystarczy przyjąć pozycję „na niedźwiedzia”. Ręce do góry, rozstawione jak najszerzej (optyczne powiększenie sylwetki). W ten sposób udało się trwale zdominować pewnego złośliwego kurdupla, który zaatakował mnie od tyłu i ugryzł w ścięgno Achillesa (nieskutecznie, bo miałem buty terenowe ze skórzaną cholewką).
Ale pierdoły… pies cię atakuje? Nie ruszaj się, czekaj aż się na ciebie rzuci! Albo połóż się i leż niech cię gryzie! Gdybym tak zrobił jak radzą kilka lat temu będąc atakowanym przez kilkuletniego owczarka to bym pewnie w szpitalu skończył a tak miałem jedynie lekkie zadrapanie na nodze. Później druga sytuacja kilka lat później jak od wojskowego wyleciał rosły owczarek bo nie było ogrodzenia od strony rzeki i nas zaatakował to zamiast stać albo się kłaść jak pizda i dać się pogryźć dostał z kija w grzbiet i od razu zawrócił nawet się nie zastanawiał.
Najgorsza „obrona ” to skulic się i nic nie robic .Gwarantowany szpital. Jesli ktos ma wprawę ,to owinąc prawą rękę np.swetrem i skoczy do tej ręki ,wtedy od dołu uderzyc nożem .Testowałem urządzenie ultradzwiękowe,szkoda pieniędzy ,starsze psy nie słyszą ultradzwięków. Gaz pieprzowy nieużyteczny przy wietrze. Doskonale zdaje egzamin ,pistolet hukowy ,załadowany długą racą [ok.6cm ] .Strzela się pod nogi psu.