Rodzaje gazów pieprzowych
Pierwsze akcesorium do samoobrony dla kobiety to najczęściej mały, dyskretny i poręczny gaz pieprzowy, który można schować do kieszeni czy torebki, a nawet nieść schowany w dłoni. Na rynku akcesoriów do samoobrony znajdują się trzy główne rodzaje gazów pieprzowych, które różnią się między sobą rodzajem wystrzelonej ku przeciwnikowi substancji o różnych właściwościach i skuteczności w określonych warunkach.
Spis treści
Rodzaje gazu pieprzowego – jak wybrać?
W zależności od tego, jaki rodzaj gazu pieprzowego wybierzesz, Twoja samoobrona gazem pieprzowym może być mniej lub bardziej skuteczna na przykład podczas deszczu, silnego wiatru, opadu śniegu. Od rodzaju gazu pieprzowego zależy także ryzyko rykoszetu – czyli przypadkowe podrażnienie samej siebie podczas użycia gazu w czasie wiatru skierowanemu ku Tobie i bez osłony twarzy ręką.
Wybór rodzaju gazu pieprzowego zależy też od Twojego doświadczenia związanego z nauką samoobrony i umiejętnością celnego kierowania strumienia drażniącej substancji w kierunku agresora. Ważny jest nawet fakt, czy potrafisz dobrze oceniać odległość osób od Ciebie. Jeśli zastanowisz się nad tymi wszystkimi kwestiami i przeczytasz nasz poradnik o rodzajach gazów pieprzowych, dowiesz się, jaki będzie dla Ciebie najlepszy.
Rodzaje gazu pieprzowego – gaz w pistolecie
Zanim przejdziemy do omówienia gazów pieprzowych, musimy zwrócić uwagę jeszcze na dostępność gazów w atrapach broni, na przykład w obudowie z plastiku w kształcie pistoletu.
Po pierwsze – taki rodzaj gazu jest dostępny bez zezwolenia. Po drugie – niestety może on tylko spotęgować atak agresora, który może pomyśleć, że ofiara trzyma realną, naładowaną broń, wycelowaną w jego kierunku – reakcja może być nieprzewidywalna. Gaz pieprzowy ukryty w pistolecie jest także mniej poręczny niż gaz pieprzowy w wersji mini – może być większy i cięższy. Nie polecamy takiego rozwiązania jako pierwszego rodzaju gazu pieprzowego do samoobrony. Lepiej wybrać gaz w standardowym pojemniczku, przypominającym małą buteleczkę, latarkę, a nawet szminkę.
Rodzaje gazu pieprzowego – 2w1, czyli paralizator z gazem
Na rynku są dostępne urządzenia 2w1, czyli paralizatory z wbudowanym gazem pieprzowym. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Po pierwsze – ten rodzaj gazu pieprzowego pozwala na dwuetapową obronę. Kiedy gaz pieprzowy nie zadziała na agresora np. z powodu złego wycelowania czy silnego wiatru, w samoobronie z bliska można użyć paralizatora. Po drugie – takie urządzenia mają zawleczkę bezpieczeństwa, wyłączającą paralizator po wyrwaniu go z dłoni ofiary (zawieszka zostaje wówczas na nadgarstku).
Jednak taki rodzaj gazu do samoobrony ma też minusy.
Jest mniej poręczny i cięższy od gazu pieprzowego w pojedynkę, a paralizatorem trzeba też umieć się posługiwać, aby wycelować w dobre miejsce na ciele przeciwnika i nie zostać samemu porażonym. Jeśli dopiero uczysz się samoobrony, przed Tobą nauka szybkiego reagowania na zagrożenia i panowania nad sobą, aby nie wpaść w popłoch czy panikę.
Łatwiej się nauczysz z jednym rodzajem akcesorium do samoobrony niż z dwoma na raz, zastanawiając się, którego masz teraz użyć. Czy przygotować paralizator na przeciwnika i poczekać kilka sekund, czy pryskać już gazem pieprzowym, chociaż agresor szybko się zbliża? To dylematy dla osób, które już mają za sobą pierwsze lekcje samoobrony i wiedzą, jak szybko podejmować decyzje wobec zagrożenia, aby nie stracić kilku cennych sekund.
Rodzaje gazu pieprzowego – gaz pieprzowy stożkowy
Gaz pieprzowy stożkowy jest nazywany gazem pieprzowym w chmurze, ale nie jest dla bujających w obłokach. Inna nazwa tego rodzaju gazu to gaz pieprzowy w formie mgły, ponieważ po rozpyleniu substancji drażniącej unosi się ona w powietrzu wokół agresora. Taka chmura gazu – nazywana właśnie stożkiem – może mieć średnicę nawet do kilkunastu centymetrów, dlatego nawet po błędnym wycelowaniu w szyję napastnik może zostać unieszkodliwiony. Z tego powodu gaz stożkowy jest traktowany jako gaz do samoobrony dla początkujących, którym brakuje wprawy w celowaniu.
Jednak jego minusem jest właśnie forma substancji. Unoszący się w powietrzu stożek gazu może zostać rozproszony przez np. silny wiatr. Wiatr może zmienić także trajektorię lotu substancji po jej wystrzeleniu z pojemnika – w efekcie może nastąpić rykoszet, jeżeli osoba broniąca nie osłoni swojej twarzy dłonią lub będzie znajdowała się zbyt blisko drażniącej chmury. Gazy do samoobrony w formie mgły mają często najmniejszy zasięg z różnych rodzajów gazów pieprzowych. Oznacza to, że aby na pewno gaz dosięgnął przeciwnika, musimy stać od niego na przykład w odległości ok. 3-4 metrów. Pozostałe rodzaje gazów pieprzowych mają większy zasięg i pozwalają na bardziej precyzyjne trafienie.
Rodzaje gazu pieprzowego – gaz pieprzowy w strumieniu
Ten rodzaj gazu pieprzowego wyrzuca z siebie drażniącą substancję w formie strumienia cieczy. Dzięki temu możliwe jest dość precyzyjne trafienie przeciwnika. Z drugiej strony – niewprawiona w użytkowaniu gazu pieprzowego w samoobronie osoba może wycelować źle, a jeśli trafi agresora np. w ramię, w porównaniu do gazu w chmurze szansa unieszkodliwienia napastnika jest mniejsza. Gaz strumieniowy nie rozprzestrzeni się tak w powietrzu – może się co najwyżej rozprysnąć. Z kolei atutem tego rodzaju gazu do samoobrony jest większa odporność na zmienne warunki atmosferyczne – na jego trajektorię deszcz nie wpłynie tak łatwo, jak na gaz w chmurze. Gazy strumieniowe pieprzowe mają także większy zasięg od gazów we mgle – nawet do kilku metrów.
Rodzaje gazu pieprzowego – gaz pieprzowy w żelu lub w pianie
Ostatni z rodzajów gazu pieprzowego – może być najdroższy i mieć najlepsze właściwości. Co prawda jego ostateczna ocena zależy od umiejętności broniącego się gazem żelowym. Gaz w żelu bądź gaz w pianie wymaga dużej precyzji od celującego w twarz napastnika. Kiedy substancja żelowa dosięgnie ciała napastnika, przyklei się do niego, często go farbując specjalnym barwnikiem, który jest trudny do usunięcia zwykłą wodą czy chusteczką. Gazy żelowe nie są wrażliwe na warunki atmosferyczne i nie rozprzestrzeniają się w powietrzu, dlatego – w przeciwieństwie do gazów w chmurze – można ich używać bez ryzyka rykoszetu w pomieszczeniach zamkniętych, słabo wentylowanych. Ten rodzaj gazu pieprzowego ma zwykle największy zasięg – nawet co najmniej 8 metrów.
0 komentarzy