Zaznacz stronę

Czy paralizator jest legalny?

utworzone przez | lut 22, 2018 | Paralizatory | 0 komentarzy

Paralizator jest legalnym narzędziem do samoobrony zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż kojarzy się raczej z obroną własną po męsku. Takie przekonanie zakorzeniło się w powszechnej świadomości ze względu zarówno na wygląd paralizatora, jak i sposób jego działania.

 

O ile producenci gazów pieprzowych coraz skuteczniej starają się trafić do kobiet, projektując gazy pieprzowe ukryte w obudowach w kształcie małych szminek czy latarek, o tyle paralizator nie wygląda tak słodko i niewinnie jak gaz pieprzowy w różowym opakowaniu. Co musisz wiedzieć o legalności paralizatora do samoobrony, jego używaniu i skutkach użytkowania? Jakie są rodzaje legalnych paralizatorów i jak wygląda zakup paralizatora zgodnie z literą prawa?

Legalny paralizator – co to jest?

Paralizator jest bronią elektryczną przeznaczoną do czasowego obezwładniania napastnika, lecz nie służącą do odebrania mu życia lub wywołania trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Na rynku są dostępne legalne paralizatory do samoobrony dla przeciętnej osoby, jak i paralizatory przeznaczone dla policjantów (w tym tasery, które wystrzeliwują elektrody na specjalnych linkach na odległość nawet kilku metrów – elektrody wbijają się minimalnie w ciało rażonej osoby, pokonując nawet warstwę ubrań).

Czy używanie paralizatora jest legalne?

Używanie paralizatora jest legalne w samoobronie (obronie własnej) – to pojęcie nie występuje w polskim prawie, ale mamy do czynienia z pojęciem obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności. Aby użycie paralizatora w obronie koniecznej było legalne, musi zaistnieć kilka warunków – musi wystąpić tak zwany zamach (czyli napaść, atak), który jest bezprawny, rzeczywisty i bezpośredni.

Te warunki muszą być spełnione, aby nie była legalna sytuacja, w której porażona zostaje niczemu niewinna osoba, która po prostu za szybko szła za osobą posiadającą paralizator i wzbudziła jej niepokój – lecz nie wykonała żadnego ruchu w stronę “ofiary”.

Użycie paralizatora jest legalne, kiedy zamach jest bezprawny (sprzeczny z obowiązującym prawem), bezpośredni (powoduje bezpośrednie niebezpieczeństwo dla mienia, życia lub zdrowia) i rzeczywisty – czyli po prostu musi być prawdziwy. Nie powinno się używać paralizatora, kiedy napastnik został już porażony prądem i nie może się ruszyć – w takiej sytuacji ofiara powinna wezwać na miejsce na przykład policję, a nie jeszcze kilkukrotnie razić prądem nieruchomą już osobę.

Legalny paralizator – jak działa?

Paralizator jako broń elektryczna wytwarza wysokie napięcie elektryczne w wysokości od 20000 V do 1000000 V o niskim natężeniu, które nie czyni szkody na zdrowiu czy życiu agresora.

Paralizator poraża układ nerwowy, obezwładniając przeciwnika na co najmniej kilkanaście czy kilkadziesiąt minut w zależności od napięcia i czasu rażenia. Wysokie napięcie w paralizatorze przy jednocześnie niskim natężeniu sprawia, że osoba porażona czuje ból, dyskomfort, a przez zakłócenie działania układu nerwowego pozostaje sparaliżowana przez jakiś czas.

Niektórzy producenci legalnych paralizatorów do samoobrony przestrzegają, że wystarczy zaledwie jedno trzysekundowe porażenie prądem, aby skutecznie obezwładnić przeciwnika.

Legalny paralizator – jak się go używa?

Aby użyć poprawnie legalnego paralizatora, należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi tego narzędzia do samoobrony i poznać jego budowę. Legalne paralizatory do samoobrony mają często nie tylko zawleczki bezpieczeństwa, ale także suwaki blokujące przypadkowe włączenie się paralizatora w kieszeni, kaburze, torebce czy plecaku. Jeden koniec paralizatora obronnego to ergonomiczny uchwyt – po drugiej stronie znajdziemy od dwóch do czterech metalowych bolców, między którymi przeskakuje ładunek elektryczny wytworzony po uruchomieniu paralizatora. Kiedy paralizator – dokładnie koniec z bolcami – zostanie przyłożony do ciała czy ubrania drugiej osoby, nastąpi zamknięcie obwodu i dojdzie do porażenia. Kiedy działanie układu nerwowego zostaje zaburzone, mięśnie zostają sparaliżowane – chwilowo niezdolne do ruchu.

Legalny paralizator bez zezwolenia – jaki?

W ustawie o broni i amunicji nie znajdziesz wyrazu “paralizator”. Na liście broni białej w narzędziach i urządzeniach, których używanie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, jest za to mowa o przedmiotach służących do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

Jeżeli owa energia elektryczna ma średnią wartość prądu w obwodzie nieprzekraczającą 10 mA, pozwolenie na broń nie jest wymagane. Taki paralizator jest legalny bez pozwolenia na broń. Jeżeli ta wartość jest większa niż 10 mA, pozwolenie na broń jest już wymagane. Takie paralizatory nie są powszechnie dostępne dla zwykłych osób.

Skutki używania paralizatora

Natężenie prądu bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka wynosi do maksymalnie 30 mA. Legalne paralizatory bez zezwolenia charakteryzują się energią elektryczną o średniej wartości prądu niższej niż 10 mA – zatem jeżeli napastnikiem w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ofiary nie będzie osoba chora na serce, użycie paralizatora nie powinno wywołać żadnych długotrwałych skutków ani śmierci agresora.

Skutkiem użycia paralizatora jest wpływ na układ nerwowy i w następstwie – na układ mięśniowy człowieka. Ładunek elektryczny powoduje szok dla porażonego organizmu i silne skurcze mięśni, które unieruchamiają przeciwnika.

Czy legalny paralizator jest bezpieczny?

Legalny paralizator i użyty zgodnie z przeznaczeniem jest bezpieczny zarówno dla osoby, która z niego korzysta, jak i dla napastnika, który zostaje porażony prądem. Paralizatory – legalne i kupione z legalnego źródła – są bezpieczne i skuteczne.

Paralizator kupiony w podejrzanym źródle – na przykład na bazarku – i od niezidentyfikowanego producenta, bez instrukcji obsługi, paragonu może być niebezpiecznym narzędziem. Nigdy nie wiadomo, czy taki paralizator ma rzeczywiście natężenie i napięcie podane na opakowaniu, czy nie będzie awaryjny.

 Legalny i bezpieczny paralizator powinien mieć zarówno przycisk (nazywany suwakiem bezpieczeństwa), który przesuwa się w celu odblokowania paralizatora, jak i zawleczkę bezpieczeństwa zakładaną na nadgarstek.

 W przypadku jej wyrwania z paralizatora, na przykład po odebraniu narzędzia ofierze z ręki, urządzenie zostaje zablokowane – nie można go uruchomić. Zapobiega to porażeniu prądem ofiary przez agresora. Zawleczka może też zapobiec wypuszczeniu paralizatora z dłoni, co zmniejsza ryzyko jego przejęcia przez napastnika.

 Paralizator nie uruchomi się także przypadkowo w kieszeni. Dzięki przyciskowi bezpieczeństwa można ćwiczyć używanie paralizatora “na sucho” na przykład podczas kursu samoobrony.

Legalny paralizator – gdzie kupić?

Sprawdź, czy w Twoim mieście działają sklepy stacjonarne specjalizujące się między innymi w sprzedaży akcesoriów do samoobrony, czy musisz zamówić odpowiednie akcesoria przez internet. Zweryfikuj, ile lat sklep prowadzi działalność, jakie ma opinie i akcesoria jakich producentów dystrybuuje.

Legalny paralizator – ile kosztuje?

Jaka jest cena paralizatora? Kupując to narzędzie do samoobrony, licz się z minimalnym wydatkiem ok. 150 zł. Cena paralizatora zależy między innymi od jego maksymalnego napięcia, wymiarów, usprawnień (takich jak przycisk bezpieczeństwa, zawleczka bezpieczeństwa), wbudowanych dodatkowych akcesoriów (latarki czy gazu pieprzowego). Warto wydać więcej na paralizator niż mniej, jeżeli chcemy traktować akcesorium do samoobrony poważnie i mieć pewność, że nie zawiedzie w podbramkowej sytuacji.

Podobne artykuły:

Gdzie kupić legalny paralizator do samoobrony?

Legalny paralizator do samoobrony bez zezwolenia na broń można zakupić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w sklepie internetowym pod warunkiem...

Czy paralizator jest legalny?

Paralizator jest legalnym narzędziem do samoobrony zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż kojarzy się raczej z obroną własną po męsku. Takie...

Legalna latarka z paralizatorem

Na rynku akcesoriów do samoobrony nie brak atrap, czyli gazów pieprzowych czy paralizatorów ukrytych w przedmiotach codziennego użytku, które...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *