Zaznacz stronę

Granatniki, granaty i miny ASG – jak wybrać?

utworzone przez | mar 4, 2018 | ASG | 0 komentarzy

Granatniki, granaty i miny ASG to dodatkowe akcesoria do rozgrywek ASG, o zakupie których możesz myśleć, kiedy masz już zorganizowaną replikę broni, amunicję do niej, odpowiednią kamizelkę taktyczną do wygodnego przenoszenia akcesoriów i niezbędne akcesoria ochronne do ASG. Co to są granatniki? Jakie granaty warto kupować? Jak wybrać miny ASG? Wszystkiego dowiesz się w tym poradniku na temat akcesoriów ASG. Jak kupować akcesoria ASG tak, aby nie zbankrutować, a jednocześnie inwestować w dobrej jakości sprzęt?

Jeśli masz już wybraną replikę broni ASG i podstawowy sprzęt ochronny, taki jak okulary lub gogle ASG, to znaczy, że prawdopodobnie przebrnięcie przez stosy specyfikacji i porównań już za Tobą – w takim wypadku wybór granatnika, granatów i miny ASG powinien być jak bułka z masłem. Jest to sprzęt nieobowiązkowy i nie każdy organizator rozgrywek ASG pozwala na jego używanie w danej rozgrywce. Ponadto granatniki, miny i granaty są kosztowne – kierowane są więc do zaawansowanych graczy w ASG, ale jako początkujący już teraz możesz się z nimi zapoznać.

Granatnik ASG – co to jest?

Granatnik to broń strzelecka zwalczająca cele powierzchniowe poprzez wystrzeliwanie granatów (pocisków wybuchowych) na odległość maksymalną ok. 400 m. Granatniki ASG to oczywiście wierne repliki tej broni, które wystrzeliwują granaty jednorazowe bądź wielokrotnego użytku wypełnione plastikowymi kulkami, hukowe, dymne.

Granat wielokrotnego użytku z napędem na green gas może wystrzelić nawet kilkaset kulek, a zasięg wybuchu będzie miał co najmniej kilkanaście metrów. Granatniki stosuje się w sytuacjach, w których np. zależy graczowi na masowym rażeniu przeciwników, oczyszczeniu zarośli w środowisku naturalnym czy pomieszczenia w przypadku rozgrywki w zamkniętych pomieszczeniach. W ASG granatniki i granaty nie są traktowane jako broń główna, ale jako broń wspomagająca.

XVII-wieczny granatnik był moździerzem z długą lufą używanym do strzelania granatami. W I wojnie światowej granatników używano w sytuacjach, w których strefa walki znajdowała się między zasięgiem rzutu granatem ręcznym a zasięgiem moździerza.

Granatniki mogą być:

 • nieautomatyczne jednostrzałowe,
 • półautomatyczne

Dwa ostatnie rodzaje granatników mają zasilanie taśmowe bądź magazynkowe. Granatniki są produkowane jako broń samodzielna z kolbą i chwytem lub do zamocowania na broni – np. granatniki podwieszane pod karabinki, czyli tzw. granatniki podlufowe. Granatników samodzielnych można używać jako broni podstawowej, ale jest to raczej rzadziej spotykany wybór. Na rynku są także dostępne granatniki w wersji miniaturowej, które można zamontować nawet na pistolecie.

Granatniki ASG wystrzeliwują standardowe granaty 40-milimetrowe  z kulkami plastikowymi, których liczba może się różnić w zależności od tego, czy granat ASG jest jednorazowy, czy wielokrotnego użytku – czyli potrzebuje tylko wymiany kulek.

Granatnik ASG a ręczna wyrzutnia kulek – różnice

W kategorii granatników w sklepie militarnym możesz zobaczyć także ręczną wyrzutnię kulek ASG, ale nie ma ona za wiele wspólnego z wierną repliką granatnika. Jej koszt jest minimalny, lecz w ogóle nie da Ci poczucia obcowania z granatnikiem ani takiego samego komfortu korzystania z niego w dynamicznej rozgrywce. Ręczna wyrzutnia kulek ASG jest jednorazowa. Mieści w środku kilkaset kulek wystrzeliwanych na odległość od ok. 10-30 metrów. Używanie ręcznej wyrzutni kulek ASG polega na przekręceniu jej dolnej części. To raczej dodatkowy gadżet, który w wypadku posiadania czy to samodzielnego granatnika, czy podwieszanego, jest zbędny.

Granatnik ASG – jak wybrać?

Aby wybrać najlepszy granatnik ASG, zwróć uwagę na:

 • materiał, z jakiego jest wykonany,
 • jakimi granatami może być zasilany (kulkowymi, hukowymi, dymnymi),
 • jakie montaże znajdują się w zestawie z granatnikiem i na jakich replikach broni ASg pozwalają na montaż,
 • na jaki dystans oddaje strzał,
 • maksymalną liczbę strzałów do wykonania nawet w ciągu kilku sekund,
 • rotowanie wystrzelonego pocisku,
 • regulację długości kolby oraz jej kąta pochylenia,
 • możliwość rozbudowy repliki o akcesoria dodatkowe, np. celowniki optyczne i dodatkowe chwyty.

Na przykład granatnik ASG M203 Short jest wykonany w przeważającej części ze stali – z tworzywa sztucznego wykonano tylko żebrowany chwyt granatnika. Minusem pierwszego materiału jest wzrost wagi sprzętu. W zestawie z tym modelem znajdują się różne montaże, dzięki którym sprzęt można przymocować do dowolnej repliki. Minigranatnik HCF HG-138 jest wykonany z kolei w całości z aluminium. Jedno pociągnięcie spustu wystarczy, aby granatnik wypuścił 40 kulek.

O ile te modele to koszt ok. 200-300 zł, o tyle granatnik może kosztować nawet powyżej 3000 zł – jak granatnik ASG TAG-015. Ten model jest kompatybilny z replikami typu AK i nadaje się do używania z granatami różnego typu: gazowymi, hukowymi, dymnymi czy kulkowymi. Producent twierdzi, że moc wystrzału pocisku jest wyważona – na tyle duża, aby zasięg był spory, ale na tyle mała, aby wystrzelony granat nie był zagrożeniem dla graczy. Ten model jest wykonany z aluminium i elastycznego polimeru.

Granatnik ASG Madbull XM203L za ok. 500 zł wyróżnia się z kolei bezpiecznikiem niekontrolowanego wystrzału, uniwersalnym montażem i dostosowaniem do każdego rodzaju granatu. Jest wykonany z metalu, przez co waży ponad 0,5 kg.

Granaty ASG – jakie i jak wybrać?

Na rynku są dostępne różne rodzaje granatów ASG. Oprócz granatów kulkowych, hukowych i dymnych w kategorii granatów ASG możesz znaleźć także generatory dźwiękowe o kształcie granatu. Rodzaj granatu dostosowujesz do rodzaju granatnika – jeżeli masz model akceptujący wszystkie rodzaje, możesz dokonywać różnych wyborów w zależności od rozgrywki. Wówczas wszystko zależy od tego, czy granaty są kompatybilne z różnymi modelami granatników, czy pasują tylko do produktów konkretnych producentów.

 • Granat gazowy Deep Fire Rocket Shower 40 mm zasilany green gas umożliwia strzelanie papierowymi rakietami. Producent opisuje, do jakich konkretnie replik pasuje ten model.
 • Granat ASG Storm 360 kulkowy jest dostępny w kolorze czarnym, moro i limonkowym. Jest napędzany także green gas, a wyróżnia się mechanizmem uderzeniowym – po upadku na twarde podłoże od razu detonuje, wyrzucając maksymalnie 160 kulek w zasięgu 10 m. Jest to granat wielokrotnego użytku – w łatwy sposób można do niego wtłoczyć green gas i uzupełnić zapas kulek. Jest wykonany z metalu i tworzywa sztucznego, kosztuje ok. 200 zł.
 • Granat gazowy 40 mm Madbull nie jest z kolei przeznaczony do strzelania papierowymi rakietami, a mieści maksymalnie 18 kulek w 6 komorach. Ten model kosztuje ok. 219 zł, natomiast nieco droższy – cena wynosi 259 zł – jest granat Madbull mieszczący 96 kulek w 6 komorach. Z kolei model granatu gazowego High Power powinien być zasilany nie green gazem, a CO2. Metalowy granat gazowy Madbull na 48 kulek to koszt ponad 300 zł – ze względu na materiał.

Ciekawostka – chociaż kulki plastikowe do replik broni ASG nie są wypełnione farbą, w kategorii akcesoriów do granatników można znaleźć jednorazowe pociski do granatnika ASG, które są wypełnione kolorowym, nietoksycznym proszkiem, łatwym do zmycia ze skóry i ubrań, bo bazuje on na barwnikach spożywczych. W takim wypadku nie ma mowy o niehonorowym nie przyznaniu się do trafienia.

Miny ASG – jakie i jak wybrać?

Miny ASG to kolejny ciekawy dodatek do rozgrywek ASG. Mina przeciwpiechotna ASG to koszt ok. 200 zł w przypadku produktu firmy Madbull. Ta mina ASG to oczywiście replika miny lądowej, która jest ładowana gazem CO2, a zasilana mąką lub skrobią. Producenci ostrzegają, że ze względów bezpieczeństwa mina przeciwpiechotna ASG nie powinna być wypełniona plastikowymi kulkami ASG. Istniałoby ryzyko powstania odłamków, które mogłyby być niebezpieczne mimo pełnego rynsztunku ochronnego gracza.

O wiele droższym wariantem jest mina przeciwpiechotna wielokierunkowa, inspirowana amerykańskimi minami, która kosztuje ponad 1000 zł. Kulki ASG są wyrzucane z takiej miny dzięki materiałowej macie i stalowym ramionom z mocnymi sprężynami. W zestawie z miną użytkownik otrzymuje pilot, dzięki któremu może zdalnie nią sterować. Mina ma wbudowany czujnik ruchu, który włącza się i wyłącza pilotem. Steruje on także włączaniem i wyłączaniem miny oraz umożliwia jej detonację.

Podobne artykuły:

Sprzęt ASG dla początkujących

Air Soft Gun to repliki broni palnej, które strzelają plastikowymi kulkami. Obecnie używa się ich do zabawy, strzelając do siebie. Może brzmi to...

Tanie ASG do 499 zł – jakie wybrać?

Wiele rodzajów hobby związanych z militariami wiąże się z dużymi kosztami. Początkujący w ASG mogą je minimalizować, nie inwestując od razu w...

Prawo a ASG

Ustawa o broni i amunicji mówi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni pneumatycznej, która generuje energię kinetyczną...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *