Zaznacz stronę

Czy kubotan jest legalny?

utworzone przez | mar 4, 2018 | Kastety i kubotany | 0 komentarzy

Kubotan to miniaturowe narzędzie do obrony koniecznej, które pochodzi z Japonii. Potocznie kubotany są nazywane długopisami taktycznymi, które mają jeszcze inne właściwości poza przeznaczeniem do obrony własnej – przydają się na przykład na wyprawach survivalowych. Szukając informacji o kubotanach do samoobrony, możesz natknąć się także na termin “yawara” czy breloki w kształcie nabojów do kluczy. Co to jest kubotan, czym różni się od yawary i długopisy taktycznego oraz czy brelok w kształcie naboju do samoobrony to dobry pomysł?

Mistrz japońskich sztuk walki Takayuki Kubota jest twórcą systemu walki z użyciem kubotanu – obecnie mistrz mieszka w Los Angeles, gdzie na co dzień zajmuje się nauczaniem sztuki walki. Jest twórcą nie tylko kubotanu, który został opracowany dla amerykańskich służb mundurowych w latach 70. XX wieku, ale także kubotai.

Czy kubotan jest legalny?

Tak, kubotan jest legalnym narzędziem do samoobrony dostępnym bez pozwolenia na broń. Zarówno oryginalny kubotan, jak i miniaturowe breloczki w formie nabojów czy długopisy taktyczne możesz nabyć w sklepie z militariami online lub osobiście w sklepie stacjonarnym.

Kubotan a kubotai – co to jest? Różnice

O ile kubotan to pojedyncza pałeczka, która może mieć kółeczko do założenia na palec czy doczepienia do niej kluczy, o tyle kubotai składa się z dwóch pałeczek o odmiennym wyglądzie i połączonych ze sobą sznurkiem. Kubotai powstało dzięki połączeniu nunczaka i szydła – w Polsce nunczaki są uznane za nielegalne, niedostępne narzędzie. Kubotai nie jest legalnie dostępne do kupienia w Polsce – bez zezwolenia są dostępne kubotany, miniaturowe breloki do samoobrony oraz długopisy taktyczne.

Kubotan a yawara – co to jest? Różnice

System sztuki walki z używaniem drewnianej czy żelaznej pałeczki liczy sobie już kilkaset lat. Yawara to kijek podobny do kubotanu, nazywany potocznie łamaczem kości. Aby używanie yawary było skuteczne, osoba ją posiadająca musiała mieć wiedzę na temat punktów witalnych na cele, których uciskanie yawarą było skuteczne w celu obezwładnienia przeciwnika i skupienia jego uwagi na bólu. Yawara w porównaniu do oryginalnego kubotanu ma od 12 do 15 cm długości,

Oryginalny kubotan – jak powstał? Jak wygląda?

Jak wspomnieliśmy – oryginalny kubotan powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku i został opracowany jako broń dla amerykańskiej policji. Wygląd kubotanu i nazwa tego narzędzia zostały opatentowane przez jego twórcę – patent na oryginalny kubotan został zarejestrowany 16 stycznia 1979 roku. Kubotan jest pałeczką o długości 14 cm, która z jednej strony jest zakończona kółeczkiem, a jej powierzchnia jest delikatnie żłobiona. Na rynku jest dostępnych mnóstwo breloczków i długopisów taktycznych do samoobrony nazywanych potocznie kubotanami, jednak nie mają one nic wspólnego z oryginałem – może poza sposobem używania.

Kubotan miał za zadanie ułatwienie amerykańskim policjantom zatrzymania osoby, która nie broni się żadnymi narzędziami, ale stawia bierny opór wobec mundurowych. Do jego używania nie była potrzebna mundurowym znajomość sztuk walki – takich, jak chociażby karate – ale umiejętność walki w zwarciu i posługiwania się kubotanem tak, aby trafić we wrażliwe miejsca na ciele przeciwnika, nie wyrządzając mu szkody na życiu i zdrowiu.

Kubotan do samoobrony – zalety

Kubotan do samoobrony jest małym i poręcznym akcesorium jak np. miniaturowy gaz pieprzowy – zresztą na rynku są dostępne narzędzia do obrony koniecznej 2w1, czyli kubotanu z wbudowanymi gazami pieprzowymi marki Mace. Taki gadżet wygląda z zewnątrz jak kubotan, ma teksturowaną (żłobioną) powierzchnię i kółeczko do przyczepienia kluczy – lecz wewnątrz ma wymienny wkład gazowy o pojemności np. 4 ml. Nie jest to pojemność wystarczająca na kilka strzałów, więc należy pamiętać o zapasie pojemniczków z gazem i ich wymianie.

Każdy z tych kubotanów – i klasyczny, i z gazem pieprzowym – można nosić luzem w kieszeni czy przy kluczach. Można szybko i niespodziewanie go wyciągnąć w sytuacji zagrożenia, aby sprawić przeciwnikowi ból poprzez uciskanie najwrażliwszych punktów lub założyć mu dźwignię – i tutaj zaczynają się schody, czyli trudności związane z użyciem kubotanu do samoobrony.

Kubotan do samoobrony – wady

Wadą kubotanu do samoobrony dla początkujących jest jego sposób użytkowania, polegający przede wszystkim na uciskaniu kubotanem miejsc wrażliwych na ciele przeciwnika. Takie używanie kubotanu wymaga bliskiego zwarcia z napastnikiem – dla osoby, która chce kupić pierwsze narzędzie do samoobrony, a wcześniej nawet nie była na kursie, lepszym rozwiązaniem będzie akcesorium do obrony z dystansu – na przykład takie, jak gaz pieprzowy. Ponadto – nawet jeśli ofierze udałoby się wykonać dźwignię za pomocą kubotanu, co dalej? Chociaż kubotan jest uważany za proste, miniaturowe narzędzie do samoobrony, wymagania praktyczne są o wiele większe.

Z kolei wadą kubotanu z wbudowanym gazem pieprzowym jest niewielka pojemność gazu, która nie pozwoli na oddanie kilku strzałów w jednej sytuacji zagrożenia. Inne gazy pieprzowe mogą mieć od 5 do 20 razy większą pojemność (czyli od 20 do 80 ml) w zależności od wielkości pojemnika i rodzaju gazu.

Kubotan – jak używać?

Ustawa o broni i amunicji nie reguluje w żaden sposób użytkowania kubotanu. Kubotan służy do zadawania ciosów w miejsca wrażliwe na ciele napastnika oraz uciskania punktów na jego ciele tak, aby nie wywołać żadnych szkód, ale spowodować ból i dyskomfort. Kubotan jest używany w technikach zapaśniczych, służy do nauki dźwigni, a pchnięcia nim można wykonywać zarówno z minimalnego, jak i nieco dłuższego dystansu, trzymając narzędzie na przykład pomiędzy palcami zamkniętej pięści. Jeżeli do kubotanu są przymocowane klucze, można się nim także zamachnąć.

Używanie kubotanu w samoobronie – dla kogo jest kubotan?

Wspomniane wrażliwe punkty ciała to między innymi szyja, twarz, krtań, połączenia stawów, sploty nerwowe i kości. Ponieważ używanie kubotanu polega przede wszystkim na zadawaniu ciosów i uciskaniu przeciwnika w zwarciu, szansa, że osoba zupełnie początkująca w temacie samoobrony sobie poradzi, jest niewielka.

Bez opanowania podstawowych ruchów na kursie samoobrony ofiara posługująca się kubotanem może zostać z łatwością obezwładniona. Tym bardziej, jeśli wpadnie w panikę i zacznie w sposób niekontrolowany machać kubotanem, próbując trafić przeciwnika gdziekolwiek.

Komplikacji dodaje fakt, że w sytuacji utraty kubotanu ofiara powinna być w stanie obronić się bez żadnych innych narzędzi, wykorzystując różnorodne techniki. Jest to ważne, ponieważ jeśli zamiast ucieczki ofiara wybiera obronę kubotanem, a w przypadku jego odebrania będzie już za późno na ucieczkę, pozostanie zdana sama na siebie.

Dzięki niewielkim wymiarom i niepozornemu wyglądowi kubotany są polecane jako akcesorium do samoobrony dla kobiet, lecz niech nie zwiodą Cię pozory – mały kubotan wymaga dużych umiejętności, aby był skuteczny w ocaleniu własnego zdrowia i życia oraz w czasowym unieszkodliwieniu przeciwnika.

Kubotan a brelok taktyczny w formie naboju

Alternatywą dla oryginalnego kubotanu są miniaturowe breloki o kształcie nabojów do samoobrony, a także zbijaki do szyb. Brelok do samoobrony możesz kupić już za ok. 20 zł – taki brelok w kształcie naboju do obrony koniecznej może być wykonany z autentycznej amunicji, która nie ma cech bojowych. Taki brelok może służyć do trzymania przy nim kluczy czy jako poręczny otwieracz butelek. Breloczek obronny można traktować jako gadżet dla mężczyzny.

Z kolei zbijak do szyb ma zaokrąglone końce w przeciwieństwie do breloku-naboju ze szpiczastą końcówką – ale można ją wymienić na końcówkę o kształcie stożka, aby zamienić zbijak w narzędzie do samoobrony. Zbijak do szyb także można potraktować jako brelok do kluczy. Zbijaki i breloki są zwykle mniejsze od oryginalnego kubotanu i różnią się zarówno kształtem powierzchni (brelok nie musi być żłobiony, może być wykonany z innego tworzywa), jak i zakończeniem.

Kubotan a długopis taktyczny

Ceny długopisów taktycznych wahają się od ok. 50 zł za podstawowe modele do nawet 800 zł za najbardziej zaawansowane i wytrzymałe dla bardzo wymagających klientów. Długopis taktyczny nie jest kubotanem, ale dzięki budowie i końcówce może być używany jako kubotan. Najtańsze długopisy taktyczne są wykonane z aluminium lotniczego i mogą nie być wodoodporne, a najdroższe mają wytrzymałe obudowy z tytanu. Pozwalają na pisanie w bardzo trudnych warunkach, także w niskich temperaturach i pod różnymi kątami – gdzie tanie długopisy taktyczne mogłyby już zawieść. Z niektórymi długopisami taktycznymi możemy otrzymać w zestawie wymienne końcówki.

Kubotan – gdzie kupić i za ile?

Cena kubotanu waha się od ok. 20 do 50 zł w zależności od dystrybutora i materiału, z jakiego został wykonany kubotan. Kubotan bez zezwoleń możesz kupić online, ale także w sklepie stacjonarnym, prosząc sprzedawcę o bezpieczne zaprezentowanie ciosów zadawanych kubotanem. Podczas wizyty w sklepie możesz sprawdzić, czy umiesz poprawnie trzymać kubotan, czy dobrze leży Ci w ręce i czy czujesz się z nim pewnie – czy może jednak wolisz uczyć się samoobrony z narzędziem pozwalającym zachować dystans między Tobą a napastnikiem.

Podobne artykuły:

Czy kubotan jest legalny?

Kubotan to miniaturowe narzędzie do obrony koniecznej, które pochodzi z Japonii. Potocznie kubotany są nazywane długopisami taktycznymi, które mają...

Legalność kastetu

Czy kastet jest legalny? Czy możesz bronić się kastetem w ramach samoobrony? Co to jest kastet? Na te najczęściej zadawane pytania na temat kastetu...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *