Zaznacz stronę

Skutki użycia gazu pieprzowego

utworzone przez | mar 2, 2018 | Gazy pieprzowe | 0 komentarzy

Jeżeli interesujesz się tematem samoobrony zarówno od strony legalnych i łatwo dostępnych akcesoriów do obrony własnej, jak i przepisami prawnymi regulującymi posiadanie akcesoriów do samoobrony oraz sam akt obrony przed napastnikiem, musisz też wiedzieć, jakie są skutki użycia gazu pieprzowego wobec agresora. Ktoś mógłby powiedzieć, że musisz się martwić o siebie, a nie o napastnika, ale skutki działania gazu pieprzowego są bardzo ważne, bo mogą Cię bezpośrednio dotknąć.

 

Nie chodzi tylko o bezpodstawne użycie gazu pieprzowego w sytuacji, w której nie doszło do ataku, i skutki prawne użycia gazu do samoobrony.

Jednym z dostępnych rodzajów gazów pieprzowych na rynku jest gaz rozpylany w formie chmury rozprzestrzeniającej się w powietrzu. Jest on polecany początkującym, bo nawet nie precyzyjne trafienie przeciwnika na przykład w szyję czy ramię może dać efekt unieszkodliwiający. Jednak z drugiej strony – w słabo wentylowanym pomieszczeniu albo podczas silnego wiatru istnieje ryzyko rykoszetu w związku z nieprawidłowym użyciem gazu pieprzowego w chmurze. Brak osłony dłonią własnej twarzy, celowanie pod wiatr – to może sprawić, że drażniąca chmura dosięgnie i ofiarę, nie pozwalając jej na szybką ucieczkę. Jak działa gaz pieprzowy?

Jak działa gaz pieprzowy?

Celem gazu pieprzowego jest tymczasowe unieszkodliwienie napastnika – absolutnie celem nie jest wyrządzenie mu krzywdy na zdrowiu czy zagrożenie jego życia. Dzięki gazowi pieprzowemu ofiara uzyskuje co najmniej kilkanaście minut na ucieczkę i wezwanie pomocy na miejsce zdarzenia. Gaz pieprzowy działa tak, że czasowo obezwładnia agresora, który czuje tak duży dyskomfort, że nie może podjąć skutecznego odwrotu.

Skutki użycia gazu pieprzowego – jak reaguje organizm człowieka?

Skutki użycia gazu pieprzowego są bardzo dokuczliwe. Gaz pieprzowy w chmurze, strumieniu albo żelu powoduje silne łzawienie oczu (krojenie kilograma cebuli przy tym to pestka!), pieczenie skóry, jej zaczerwienienie, a także może powodować trudności z płynnym oddychaniem. Są to skutki kapsaicyny – drażniącej substancji zawartej w gazie pieprzowym, która tak oddziałuje na narząd wzroku i skórę.

Dodatkowym skutkiem użycia gazu pieprzowego w żelu może być zabarwienie skóry agresora na intensywny kolor – na przykład czerwony – który trudno zmyć. Nie jest on zmywalny ani samą wodą, ani do starcia chusteczką czy rękawem bluzy. Agresor musi tak oznaczony podążać do swojej kryjówki, gdzie na różne sposoby może spróbować usunąć ślad świadczący o jego akcji.

Skutki użycia gazu pieprzowego – dlaczego są tak intensywne?

Skutki użycia gazu pieprzowego na napastniku są tak silne dzięki kapsaicynie, czyli głównej substancji drażniącej. Jej stężenie w gazie pieprzowym jest określane w skali Scoville’a w jednostkach SHU. Ta skala mówi nam o rozcieńczeniu substancji aż do zniwelowania jej właściwości podrażniających. Gazy pieprzowe mają od 2 do ponad 5 milionów jednostek SHU – dla porównania pieprz cayenne ma od 30 do 50 tysięcy SHU. Co ciekawe, stężenie kapsaicyny w gazie pieprzowym i tak jest niskie. Sama kapsaicyna ma aż 16 milionów SHU.

Czy gaz pieprzowy powoduje śmierć?

Gaz pieprzowy może mieć groźne skutki dla życia i zdrowia w skrajnych przypadkach. Jako osoba, która przypadkiem trafiła na swojego napastnika, nie możesz wiedzieć, czy nie choruje on np. na astmę czy ma jakąś mocną alergię. W takim przypadku skutki użycia gazu pieprzowego mogą być groźne dla agresora, gaz powoduje przecież trudności z oddychaniem. Może wywołać także bardzo silny kaszel, który trudno uspokoić. Dodajmy do tego łzawiące oczy i pieczenie skóry – boli na samą myśl. W rzadkich przypadkach użycie gazu pieprzowego mogłoby mieć skutek w postaci niewydolności oddechowej – pamiętaj jednak, że celem działania osoby broniącej się gazem nie jest uśmiercenie napastnika.

Czy można oślepnąć od gazu pieprzowego?

Czy skutkiem użycia gazu pieprzowego może być utrata wzroku u agresora? Tak, ale pod warunkiem, że gaz pieprzowy zostałby wręcz wstrzyknięty do oka napastnika lub w oczy zostałby wycelowany strumień gazu z bardzo bliskiej odległości. W przeciwnym wypadku – prawidłowym używaniu gazu pieprzowego – oślepnięcie nie będzie miało miejsca.

 

Skutki użycia gazu pieprzowego, który się przeterminował

Jakie są skutki użycia gazu pieprzowego, którego termin ważności już minął? Otóż nie warto oszczędzać kilkudziesięciu złotych na nowym gazie, jeśli termin ważności obecnego dobiegł końca. Skutkiem użycia przeterminowanego gazu pieprzowego może być jego słabsze działanie. Nikt nie chciałby, aby podczas ataku okazało się, że gaz pieprzowy nie działa. Teoretycznie moc kapsaicyny w gazie pieprzowym po terminie ważności nie powinna być znacząco słabsza. Chodzi mianowicie o ciśnienie potrzebne do wystrzelenia strumienia drażniącej substancji – może nie być na tyle silne, aby gaz pieprzowy po terminie miał pełny zasięg.

Kolejnym minusem przeterminowanego gazu pieprzowego, w dodatku używanego, jest ryzyko skończenia się substancji w najmniej odpowiednim momencie. Niektóre gazy pieprzowe, zwłaszcza minigazy pieprzowe w chmurze, mają ograniczoną liczbę strzałów do np. 2-4 w zależności od tego, ile substancji zostanie zużyte podczas jednej sytuacji obronnej.

Podsumowując: skutki użycia gazu pieprzowego po terminie mogą być opłakane, ponieważ istnieje ryzyko, że napastnik nie zostanie unieszkodliwiony, a ponadto gaz pieprzowy może po prostu nie zadziałać przez zbyt niskie ciśnienie.

Skutki gazu pieprzowego – jak długo działa?

Działanie gazu pieprzowego (pieczenie, łzawienie oczu, trudności z oddychaniem) może utrzymywać się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od rodzaju gazu, precyzji trafienia napastnika i wrażliwości jego samego. Chociaż gaz pieprzowy działa niezależnie od alkoholu i narkotyków – czyli obezwładnia także osoby odurzone używkami czy pijane – ciekawostką jest fakt, że kapsaicyna może działać nieco słabiej na osoby regularnie jedzące bardzo ostre potrawy.

Można powiedzieć, że czas działania – chociaż nie samego obezwładnienia agresora – wydłuża nieco gaz pieprzowy w żelu. Skutek tego gazu pieprzowego w postaci intensywnego zabarwienia jest trudno usuwalny. Nie da się wytrzeć plamy o rękaw bluzy czy zetrzeć chusteczką.

Skutki gazu pieprzowego – jak usunąć?

Warto wiedzieć, jak usuwa się skutki użycia gazu pieprzowego na wypadek rykoszetu, przypadkowego spryskania gazem pieprzowym czy publicznego rozpylenia, jak to się nawet zdarza w szkołach i supermarketach. Skutki użycia gazu pieprzowego można złagodzić, myjąc twarz mlekiem albo olejem. Skoro na pieczenie w przełyku w czasie jedzenia ostrej potrawy nie działa zwykła woda, nie pomoże też na pieczącą, zaczerwienioną skórę. Nie pocieraj w żadnym wypadku oczu, bo tylko pogorszysz sytuację.

Podobne artykuły:

Rodzaje gazów pieprzowych

Pierwsze akcesorium do samoobrony dla kobiety to najczęściej mały, dyskretny i poręczny gaz pieprzowy, który można schować do kieszeni czy torebki,...

Skutki użycia gazu pieprzowego

Jeżeli interesujesz się tematem samoobrony zarówno od strony legalnych i łatwo dostępnych akcesoriów do obrony własnej, jak i przepisami prawnymi...

Ranking gazów pieprzowych

Ranking gazów pieprzowych podpowie Ci, jaki legalny gaz pieprzowy do samoobrony wybrać zarówno ze względu na jego rodzaj, właściwości substancji,...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *