Zaznacz stronę

Kto może używać legalnie pałki teleskopowej?

utworzone przez | mar 4, 2018 | Pałki teleskopowe | 0 komentarzy

Jedno z najczęściej wpisywanych zapytań w wyszukiwarkę, które dotyczą pałek teleskopowych, to “Czy pałka teleskopowa jest legalna?” oraz “Kto może legalnie używać pałki do samoobrony?”. Z tych pytań wynika, że przeciętny Kowalski nie jest do końca świadomy zakresu obrony koniecznej, który mu przysługuje, oraz dostępu do legalnych akcesoriów, na które nie trzeba mieć pozwolenia na broń.

Czy pałki teleskopowej może używać osoba niepełnoletnia?

Na legalną pałkę teleskopową nie potrzebujesz zezwolenia na broń, do którego trzeba mieć przeważnie ukończony 21. rok życia, i nie musisz jej także rejestrować. Teoretycznie – nawet osoba niepełnoletnia może nosić przy sobie legalną pałkę teleskopową zakupioną online czy stacjonarnie, w praktyce jednak np. 16-latek mógłby mieć problem z zakupem legalnej pałki teleskopowej.

Dlaczego?

Sprzedawcy – zarówno ze sklepu internetowego, jak i w sklepie stacjonarnym, mogą prosić o okazanie dowodu osobistego, aby zweryfikować wiek nabywcy. W ten sposób zmniejszają ryzyko sprzedania pałki teleskopowej w ręce osoby niepełnoletniej, która mogłaby użyć jej nieodpowiedzialnie i poza koniecznością obrony własnej.

Oczywiście młody wiek nie rodzi automatycznie konsekwencji w postaci nieprawidłowego używania akcesoriów do samoobrony, ale im młodsza osoba jest zainteresowania akcesoriami do samoobrony, tym większa podejrzliwość sprzedawcy. W takiej sytuacji pałkę teleskopową może zakupić np. rodzic, aby dać ją następnie niepełnoletniej córce lub niepełnoletniemu synowi.

Czy pałki teleskopowej może używać ochroniarz w sklepie?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy ochroniarz w sklepie może używać pałki teleskopowej, musimy wiedzieć, czy chodzi o:

  • wykwalifikowanego pracownika ochrony, który ma prawo do użycia środków przymusu bezpośredniego,
  • niewykwalifikowanego pracownika ochrony, który może nosić przy sobie pałkę teleskopową, paralizator czy gaz pieprzowy do samoobrony jako prywatne akcesorium i używać go tylko do obrony koniecznej – gdy wystąpi stan wyższej konieczności.

Jak zatem wykwalifikowany ochroniarz może używać pałki teleskopowej? Ogólnie może on używać technik transportowych, obrony i obezwładniania. Mógłby zatem wykonać pałką teleskopową dźwignię w celu obezwładnienia agresywnej osoby, ale nie mógłby przełamać oporu biernego pałką teleskopową. Jeżeli na przykład w sklepie znalazłaby się osoba, która groziłaby, że dokona aktu autoagresji – pałka teleskopowa również nie mogłaby posłużyć do zapobiegnięcia takiemu aktowi na przykład poprzez uderzenie.

Wykwalifikowany pracownik ochrony może użyć pałki teleskopowej jako środka przymusu bezpośredniego do zadawania uderzeń tylko wtedy, kiedy powstanie bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, zarówno ochroniarza, jak i osób postronnych. Jeżeli takie zagrożenie nie istnieje, pałka może posłużyć ochroniarzowi tylko do zadawania bólu (bez szkody na zdrowiu i życiu!) w celu obezwładnienia agresora i innych technik obezwładniających.

Jeżeli zaś niewykwalifikowany pracownik ochrony użyje pałki teleskopowej w obronie własnej, ten przypadek będzie rozpatrywany jako użycie akcesorium do samoobrony w obronie własnej, a nie jako użycie środka przymusu bezpośredniego.

Kto może używać pałki teleskopowej typu tonfa?

Pałka teleskopowa typu tonfa jest używana nie tylko przez służby mundurowe, ale także przez osoby, które chcą się nauczyć samoobrony. Tonfa jest dostępna zarówno w sprzedaży internetowej, jak i w sklepach stacjonarnych. Podobnie jak w przypadku klasycznych pałek teleskopowych sprzedawca tonfy może wymagać od osoby kupującej pokazania dowodu osobistego.

Jednak czy używanie pałki typu tonfa jest skuteczne i polecane – zwłaszcza osobom początkującym? Niekoniecznie – pałka typu tonfa nie jest składana. Jak wyobrażasz sobie noszenie rozłożonej pałki przy pasku, zwłaszcza modelu z rączką? Niewygodnie i dziwnie, prawda? Dlatego pałek teleskopowych typu tonfa używają przede wszystkim policjanci – jako środka przymusu bezpośredniego.

Czy kobiety mogą używać legalnej pałki teleskopowej?

Tak, kobiety mogą używać dowolnego narzędzia do samoobrony, które jest legalne i dostępne bez zezwoleń. Stereotypu utrwaliły, że kobiety mogą używać przede wszystkim miniaturowych gazów pieprzowych, które wyglądają kobieco i dość niepozornie. Jednak po pierwsze – miniaturowe gazy pieprzowe mają zwykle malutką pojemność i mały zasięg, po drugie – pałka teleskopowa 16” nie jest aż tak duża, jak pałka 23”, tak więc kobieta także może nosić ją przypiętą przy pasku od spodni pod bluzą, kurtką czy marynarką albo wpiętą do wewnętrznej kieszeni odzienia wierzchniego.

Jak używać legalnie pałki teleskopowej?

Pałki teleskopowej używamy do obrony koniecznej, czyli do odparcia bezprawnego, bezpośredniego i rzeczywistego zamachu na zdrowie, życie lub mienie. Pałki teleskopowej używamy adekwatnie do zagrożenia.

  • Nie częstuj odruchowo uderzeniami osoby, która dotknęła Twojego ramienia na ulicy, bo np. chciała poinformować Cię o zgubieniu czapki, rękawiczek czy innego drobiazgu.
  • Nie uderzaj pałką teleskopową agresora, który jest już unieszkodliwiony i zaniechał ataku – leży na ziemi bądź rozpoczął ucieczkę.

Klasyczną pałkę teleskopową rozkładamy, wykonując nią mocny wymach do góry bądź w dół pod pewnym kątem. Dopiero w celu złożenia pałki uderzamy nią o powierzchnię – dlatego pałka teleskopowa ma na końcu specjalną zaślepkę zapobiegającą uszkodzeniom mechanicznym, która w legalnych modelach nie jest wyraźnie cięższa od reszty pałki i nie służy do zadawania większych obrażeń. Pałki teleskopowej typu tonfa nie trzeba rozkładać, ale jak już napisaliśmy – nie jest to model polecany do obrony koniecznej na co dzień, mimo że legalnie dostępny bez zezwolenia.

Jakich akcesoriów można używać z pałką teleskopową?

Kabura na pałkę teleskopową do przypięcia do paska od spodni czy dodatkowy klips do przypięcia pałki do kieszeni to nie jedyne dodatkowe akcesoria do pałki teleskopowej. Wśród akcesoriów do pałki teleskopowej są dostępne:

  • uchwyty metalowe do paska od spodni,
  • końcówki gumowe do pałki teleskopowej – zabezpieczające przed uszkodzeniami mechanicznymi – oraz stopki gumowe,
  • uchwyty z paskiem parcianym do noszenia na biodrach,
  • lusterka i latarki do pałki teleskopowej,

Teoretycznie – saperka do pałki teleskopowej jest akcesorium przeznaczonym dla służb mundurowych, ale praktycznie – może kupić ją każdy i używać jako łopatki z hartowanej stali nierdzewnej. Oczywiście taka specjalistyczna saperka nie jest tania, ale może pełnić funkcję zarówno łopatki, jak i np. siekierki czy kilofa.

Kto może używać legalnie pałki treningowej?

Pałka treningowa nie jest tożsama z pałką teleskopową, ponieważ nie jest wykonana z nierdzewnej stali hartowanej, a z polipropylenu. Ponadto nie jest modelem składanym. Pałki treningowe są np. wykorzystywane na kursach samoobrony do nauki uderzeń pałką teleskopową. Polipropylen jest pokryty materiałem, który absorbuje uderzenia, dlatego pałki treningowe są wytrzymałe – odporne na uszkodzenia takie jak złamania. Nie ma jednak sensu kupowanie pałki treningowej zamiast pałki teleskopowej – jeśli wybierasz się na kurs, akcesorium zostanie Ci udostępnione.

Podobne artykuły:

Czy pałka teleskopowa jest legalna?

Pałka teleskopowa to jedno z legalnych narzędzi do obrony koniecznej, które nie wymaga pozwolenia na broń. Pałka teleskopowa służy do obrony własnej...

Kto może używać legalnie pałki teleskopowej?

Jedno z najczęściej wpisywanych zapytań w wyszukiwarkę, które dotyczą pałek teleskopowych, to “Czy pałka teleskopowa jest legalna?” oraz “Kto może...

Ranking pałek teleskopowych do samoobrony

W naszym rankingu pałek teleskopowych do samoobrony zobaczysz najtańsze i najdroższe modele pałek teleskopowych do obrony własnej. Koszt najtańszego...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *