Zaznacz stronę

Jak działa podsłuch i minikamera?

utworzone przez | mar 4, 2018 | Sprzęt detektywistyczny | 1 komentarz

Na współczesnym rynku akcesoriów szpiegowskich jest dostępnych mnóstwo ukrytych podsłuchów i zakamuflowanych minikamer. Dzisiaj film szpiegowski może stać się rzeczywistością w Twoim mieszkaniu, samochodzie czy miejscu pracy. Urządzenie czy przedmiot, do którego nie przywiązujesz na co dzień uwagi, może ukrywać podsłuch transmitujący na bieżąco Twoje rozmowy bądź minikamerę przekazującą obraz na żywo podglądającej Cię osobie.

Legalność podsłuchów i minikamer w dużym skrócie

O legalności podsłuchów napisaliśmy inny poradnik, do którego przeczytania w całości Cię zachęcamy. Podsłuchy i minikamery montowane bez wiedzy osób podsłuchiwanych i nagrywanych są nielegalne, chociaż w wyjątkowych sytuacjach materiały audio i video pozyskane w taki nielegalny sposób mogą stać się dowodem w sprawie w sądzie. Z drugiej strony nie oznacza to, że osoba podsłuchująca i podglądająca nie zostanie oskarżona o złamanie prawa do ochrony prywatności innych osób. Już samo zamontowanie podsłuchu i minikamery bez wiedzy osoby, która ma być rejestrowana, nie jest zgodne z prawem.

Sklep sprzedający podsłuchy i minikamery lub montujący na żądanie klienta podsłuchy i minikamery w przedmiotach codziennego użytku nie odpowiada za ich późniejsze wykorzystanie.

Nawet jeśli z podsłuchu czy minikamery nie zostanie pozyskane pożądane nagranie, doszło do naruszenia prywatności, a osoba podsłuchiwana zdobyła od osób trzecich informacje, do których i tak nie była upoważniona.

Zakamuflowane podsłuchy i ukryte minikamery – jaki jest ich cel?

Niezależnie od tego, czy przez głowę przeszła Ci myśl o nagraniu z ukrycia niani Twojego dziecka, monitorowaniu petsittera, obserwowaniu zdalnie mieszkania podczas wakacyjnego wyjazdu, podsłuchiwaniu rozmów męża toczonych w sypialni czy rejestrowaniu spotkań z pracownikami w sali konferencyjnej, warto posiadać wiedzę na temat ukrytych podsłuchów i zakamuflowanych minikamer.

Z tego poradnika na temat działania, montażu i wykrywania podsłuchów oraz minikamer dowiesz się:

  • jak działają podsłuchy i minikamery oraz jaka jest różnica między modelami z najtańszej i najdroższej półki cenowej,
  • jak zamontować i wykryć podsłuch oraz minikamerę – nawet bez pomocy specjalisty ceniącego bardzo wysoko swoje usługi,
  • kiedy podsłuchy i minikamery uważane za nieetyczne mogą służyć dobrym celom.

Podsłuch i minikamera jako monitoring domu?

Oczywiście, że tak! To jeden ze sposobów na dobre wykorzystanie podsłuchów i minikamer – pod warunkiem, że pozostali lokatorzy zostali o nich poinformowani, nawet jeśli ich także nie będzie w danym okresie w domu. Zaawansowane podsłuchy i minikamery pozwalają użytkownikowi na między innymi podsłuchiwanie rozmów i oglądanie tego, co się dzieje w danym pomieszczeniu na żywo.

Podsłuch i minikamera do monitoringu domu – jak to działa?

Niektóre urządzenia mają funkcję harmonogramu. Z wyprzedzeniem możesz zaplanować, o jakiej godzinie podsłuch lub minikamera ma włączyć rejestrację – niezależnie od tego, czy w pomieszczeniu rozlegnie się dźwięk lub urządzenie wyczuje ruch. Jeśli posiadasz aktywne i głośne zwierzę, urządzenie uruchamiane pod wpływem głosu czy ruchu nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli nie jest zasilane sieciowo, bateria o wiele szybciej się wyczerpie. Jeśli urządzenie nie ma funkcji nadpisywania najstarszych materiałów, bieżącego przesyłania ich na dysk czy bardzo pojemnej pamięci, stracisz możliwość rejestracji wielu nagrań przez mnóstwo nieistotnych spowodowanych np. spacerami kota po meblach.

Dzisiaj nowoczesne podsłuchy i minikamery obsługuje się poprzez aplikację zainstalowaną na smartfonie. Dzięki temu z każdego miejsca na świecie – tylko pod warunkiem dostępu do Internetu – możesz słuchać lub obserwować, co się dzieje w danym miejscu pod Twoją nieobecność.

Jak działa klasyczny podsłuch?

Tradycyjny podsłuch to urządzenie transmitujące dźwięki za pomocą fal radiowych. Na rynku są też dostępne urządzenia przekazujące dźwięki dzięki sieci GSM i podsłuchy – urządzenia szpiegowskie – zapisujące dźwięk, ale także pozwalające na jego odtwarzanie na żywo.

Najtańsze urządzenia rejestrujące dźwięk mają krótki czas pracy na baterii, nie łączą się z Wi-Fi, mają małą pojemność pamięci, nie mają pamięci zewnętrznej i nie mogą nadpisywać najstarszych nagrań – więc kiedy pamięć się zapełni nawet nieistotnymi szczegółami, kończą swoją pracę. Minusem najtańszych podsłuchów – dyktafonów szpiegowskich – jest to, że mogą rejestrować nawet szum w pomieszczeniu. Droższe modele są już wyczulone stricte na głos i mają oczywiście wyższą jakość nagrań.

Podsłuch i minikamera do monitoringu domu – jak wybrać?

Aby wybrać najlepszy podsłuch lub minikamerę do monitorowania domu pod Twoją nieobecność, musisz zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych parametrów. Zaliczają się do nich:

  • format nagrania lub dźwięku,
  • rozdzielczość video,
  • zasięg mikrofonu,
  • pojemność pamięci,
  • sposób zasilania,
  • stopień czułości na głos i ruch,
  • częstotliwość, w jakiej pracuje podsłuch,
  • minimalny i maksymalny czas pracy w trybie czuwania i nieprzerwanego rejestrowania – jeżeli urządzenie jest zasilane akumulatorem.

Im droższy podsłuch lub minikamera, tym większa szansa, że urządzenie będzie np. łączyło się z Wi-Fi – dzięki temu będziesz mógł sterować nim zdalnie za pomocą smartfona. Najtańszy podsłuch może być ukryty np. w pendrivie i być sprzedawany jako szpiegowski dyktafon. Takie tanie podsłuchy mają ograniczony czas pracy i pamięć, nie można nimi sterować na żywo. Ponadto dyktafon-pendrive może być rzeczywiście używany jako pamięć przenośna, więc np. w biurze istnieje ryzyko, że ktoś go sobie pożyczy.

Dyktafony szpiegowskie pełniące rolę podsłuchu mogą być ukryte nawet w powerbanku, długopisie czy opasce sportowej. Drogie podsłuchy mogą zaś zostać zamontowane w dowolnym przedmiocie codziennego użytku – oczywiście rozsądnie wybranym. Zastanów się, czy potrzebujesz zarówno obrazu, jak i dźwięku, czy wystarczy Ci tylko video lub audio.

Minikamera do monitoringu domu – jak wybrać?

Minikamera ukryta w przedmiocie codziennego użytku może służyć do zdalnego monitorowania tego, co się dzieje w domu pod Twoją krótką lub długą nieobecność. W przeciwieństwie do fotopułapek do monitoringu minikamerę umieszczamy wewnątrz mieszkania – jeżeli chcemy monitorować teren na zewnątrz, albo powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się ochroną domu, albo wybrać jedną z popularnych modeli fotopułapek.

Koszt minikamery z czujnikiem ruchu do samodzielnego montażu to minimum kilkaset złotych. Jeżeli nie masz doświadczenia w takich działaniach lub nie masz kogo poprosić o pomoc, lepiej kupić gotowy przedmiot z minikamerą lub zamówić usługę specjalisty. Minikamery szpiegowskie mogą być umieszczone w zegarkach na nadgarstek, długopisach, powerbankach, pendrivie, okularach, opaskach sportowych – takie modele służą do rejestrowania rozmów, w których bierzesz udział.

Minikamera do monitoringu domu powinna być ukryta w nieco innym przedmiocie – na przykład zegarze ściennym, lampce, maskotce, atrapie czujnika ruchu czy gazu, segregatorze, pilocie, zasilaczu sieciowym, dekoderze itp. Możliwości jest mnóstwo – minikamera powinna przede wszystkim spełniać Twoje oczekiwania co do zdalnego monitoringu, gwarantować dobrą jakość nagrań i być umieszczona w takim punkcie, aby kąt jej widzenia był jak największy.

Mikrokamera z Wi-Fi sterowana zdalnie do monitoringu domu

Minikamera z Wi-Fi sterowana zdalnie do monitoringu domu to koszt nawet 1500 zł. Cena ukrytej kamery do monitoringu mieszkania zależy od tego, jakie parametry ma samo urządzenie i czy jest już zamontowane w przedmiocie codziennego użytku, który można używać lub który jest tylko atrapą – jak czujnik ruchu lub dymu.

Najdroższe ukryte minikamery do monitorowania mieszkania mają nieograniczony czas pracy dzięki zasilaniu sieciowemu – jest to szczególnie ważne w sytuacji, w której niemożliwa będzie wymiana akumulatora. Istotna jest także funkcja nadpisywania nagrań, pozwalająca na usuwanie najstarszych materiałów.

Opcjonalny jest stały harmonogram nagrywania w określonych godzinach albo opcja nagrywania po wykryciu ruchu. Jeśli jednak mamy w domu biegającego psa lub kota, do którego ktoś będzie od czasu do czasu przychodzić, kamera może wielokrotnie uruchamiać się bez istotnego powodu – chyba że akurat chcemy obserwować petsittera. Pamiętaj jednak, że bez stosownego zapisu w umowie nie jest to legalne.

Minikamera ukryta – w jakim przedmiocie ukryć mikrokamerę?

Minikamerę w przedmiocie codziennego użytku powinniśmy wybrać tak, aby dobrze pasowała do wystroju i rodzaju danego wnętrza. W kuchni niczyjej uwagi nie zwróci czujnik dymu, w sypialni – budzik na szafce nocnej w rogu pomieszczenia, w pokoju dziennym – dekoder czy duży zegar ścienny, w sypialni dziecka – maskotka misia z dużymi oczami. Minikamera Wi-Fi komunikująca się z aplikacją na smartfonie może Cię zaalarmować, kiedy wykryje ruch. Wówczas możesz włączyć odtwarzanie obrazu na żywo – i w razie potrzeby zadzwonić np. na policję… lub poprosić SMS-em sąsiada o interwencję, kiedy zwierzę strąci Twoją ulubioną roślinę.

Minikamera lub podsłuch – jak wykryć?

Jeżeli jesteś po drugiej stronie barykady i podejrzewasz, że jesteś podsłuchiwany lub nagrywany z ukrycia, możesz samodzielnie spróbować wykryć podsłuch lub minikamerę. Na dobry początek sprawdź, czy coś zmieniło się w Twoim najbliższym otoczeniu. W pomieszczeniu pojawił się niepozorny przedmiot, którego nie kojarzysz? Od nikogo nie pożyczałeś tego pendrive’a ani długopisu? Nie popadaj w paranoję – sprawdź, jak profesjonalnie wykryć podsłuch.

Wykrywacze podsłuchów to stosunkowo drogie urządzenia, a ich zaawansowane modele wymagają minimalnej wiedzy na temat działania podsłuchów i ich wykrywaczy. Wykrywacze podsłuchów wykrywają różnego rodzaju fale o różnych częstotliwościach – najtańsze detektory wykrywają tylko fale radiowe, tak więc wykrycie nimi urządzenia tylko rejestrującego – a nie wysyłającego – dźwięk jest niemożliwe. Takie urządzenie może zostać wykryte przez wykrywacz złącz nieliniowych – jednak jest to już bardzo droga “zabawka” obsługiwana przez specjalistów, wynajmowanych przez majętnych przedsiębiorców, którzy wyjątkowo obawiają się wykradzenia poufnych informacji z firmy.

W porównaniu do podsłuchiwania męża przez żonę czy nagrywania niani dziecka jest to zupełnie inny szczebel – dlatego we własnym domu lub pokoju w biurze zacznij najpierw od weryfikacji prostych przedmiotów w zasięgu Twojego wzroku, a jeśli nic nie znajdziesz, zacznij myśleć o pomocy specjalisty.

Podobne artykuły:

Jak działa podsłuch i minikamera?

Na współczesnym rynku akcesoriów szpiegowskich jest dostępnych mnóstwo ukrytych podsłuchów i zakamuflowanych minikamer. Dzisiaj film szpiegowski...

Legalność ukrytych podsłuchów. Czy podsłuchiwanie jest legalne?

Dzięki miniaturyzacji technologii dzisiaj podsłuchy mogą być ukryte w rozmaitych przedmiotach codziennego użytku, które nie wzbudzają ani niepokoju,...

1 komentarz

  1. maslo

    Fajny poradnik. Ja niestety byłem zmuszony użyć podsłuchu. Ciekawą ofertę znalazłem w spyshopie. jest tam taki jeden np. ukryty w powerbanku.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *