Zaznacz stronę

Prawo a użycie gazu pieprzowego na psa

utworzone przez | mar 4, 2018 | Gazy pieprzowe na psy | 1 komentarz

Obrona konieczna przed atakiem agresywnego psa jest tak samo dozwolona, jak samoobrona przed ludzkim napastnikiem. I tak samo istnieją pewne warunki, które muszą zostać spełnione. Wtedy samoobrona przed psem z użyciem gazu pieprzowego czy rzadziej spotykanego odstraszacza ultradźwiękowego jest legalna i nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych dla osoby, która użyje gazu na psa czy odstraszacza generującego ultradźwięki drażniące czworonoga.

Aby wiedzieć, kiedy można użyć gazu pieprzowego do samoobrony przed agresywnym psem, trzeba mieć wiedzę zarówno o przepisach prawa na temat obrony koniecznej przed psem, jak o sygnałach cielesnych oraz dźwiękowych sygnalizujących u zwierzęcia postawę agresywną i szykowanie się do ataku.

Użycie gazu pieprzowego na psa a prawo – kiedy nie jest to legalne?

Użycie gazu pieprzowego na psie, który jest prowadzony na smyczy przez swojego właściciela i skoczył na Twoje nogi, chcąc się bawić, nie wykazując żadnych agresywnych sygnałów, nie jest zgodne z prawem i możesz ponieść za to konsekwencje. Podobnie jak za spryskanie gazem pieprzowym psa, który po prostu przebiegał obok Ciebie, bawił się patykiem czy zaszczekał – nie będąc w postawie agresywnej ani nie przymierzając się do ataku. Wówczas właściciel psa – jeśli widział zajście – może mieć uzasadnione pretensje o bezprawne użycie gazu na psa.

Sam fakt, że pies w miejscu publicznym spaceruje bez smyczy, nie jest podstawą do użycia na nim gazu pieprzowego. Nawet jeśli właściciel łamie prawo i nie zakłada czworonogowi smyczy np. zgodnie z regulaminem parku miejskiego, nie jesteś automatycznie uprawniony do użycia gazu na psa. Zupełnie inna jest sytuacja, w której pies jest na wolnym spacerze z opiekunem, wykazuje agresywne symptomy i szybko rusza w Twoim kierunku, aby dokonać bolesnego ataku. Jak poznać agresywną postawę u psa?

Jak rozpoznać, że pies jest agresywny i chce zaatakować?

Pamiętaj, że psy nigdy bez powodu nie atakują. Inna sprawa, że nawet Twój gwałtowny ruch – nie wykonany nawet w kierunku psa – czy przypadkowe utrzymanie z nim kontaktu wzrokowego może go rozdrażnić i sprawić, że poczuje się zagrożony. Wpierw będzie próbował Cię odstraszyć – potem może przejść do postawy aktywnej i zaatakować intruza na swoim terytorium, za jakie uzna np. akurat ten skrawek parku miejskiego.

Jak rozpoznać postawę agresywną u psa? Należy zwrócić uwagę zarówno na pozycję ogólną ciała, jak i pysk, ustawienie uszu, ogon, a także sygnały dźwiękowe.

  • Postawa agresywna a uszy – psie uszy są wysunięte do przodu, jeżeli pies jest pewien siebie. Jeżeli jest wystraszony – będą skierowane do tyłu.
  • Postawa agresywna a ogon – ogon agresywnego psa będzie nastroszony – to znak, że pies jest chętny do zaatakowania obiektu. Ogon może mieć także kształt litery S.
  • Agresywny pies a pozycja ciała – sygnałem postawy agresywnej jest między innymi sierść zjeżona wzdłuż kręgosłupa. Agresywny pies trzyma łapy przy sobie, natomiast przód ciała wysuwa przed nie.
  • Oczy agresywnego psa są skierowane wprost ku obiektowi ataku, a pies nie mruga. W takiej sytuacji najlepiej skierować wzrok gdzieś indziej – na przykład na tułów psa – aby nie wpatrywać się w niego bezpośrednio, ale wciąż obserwować.
  • Warczący pies w postawie agresywnej ma zarówno odsłonięte wargi, jak i otwarty pysk. Jeżeli pysk jest zamknięty – zwierzę jest rozdrażnione. Jeżeli do tego dźwięk wydobywa się jakby z piersi zwierzęcia, z głębi, mają niską tonację – atak jest prawdopodobny. Im dłużej pies warczy bez przerwy, tym większe ryzyko, że zaatakuje.

Jeśli pies powarkuje z przerwami w wysokiej tonacji, masz szansę się wycofać z zagrożenia – to znaczy, że jest poddenerwowany, nieco wystraszony, ale jeszcze nie jest skory do ataku. Wówczas obserwuj psa (ale nie patrz mu prosto w oczy) i powoli, krok za krokiem, wycofuj się. Absolutnie się nie odwracaj, póki nie zobaczysz, że pies zrezygnował z postawy i gdzieś się oddalił.

Jeśli agresywny pies ruszy ku Tobie – nie wahaj się albo przyjąć pozycji obronnej, jeśli nie masz czym się bronić, albo użyć gazu na psa czy odstraszacza.

Samoobrona przed psem a prawo

Skoro już wiesz, jakie sygnały wykazuje pies w postawie agresywnej, skory do ataku, czas przyjrzeć się podstawie prawnej do samoobrony przed psem – na przykład gazem pieprzowym.

Po pierwsze – nie ma odrębnego przepisu prawnego na temat obrony koniecznej przed zwierzęciem. Samoobrony przed psem dotyczy ten sam fragment Kodeksu Karnego, co obrony własnej przed ludzkim napastnikiem. Art. 25 § 1. mówi, że Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

Zamach – w tym wypadku atak agresywnego psa – musi być:

  • bezpośredni (czyli nie wolno pryskać gazem w psa, który tylko na Ciebie zaszczekał, przechodząc obok),
  • bezprawny (czyli niezgodny z prawem – kiedy pies np. wbrew regulaminowi parku miejskiego jest wyprowadzony bez smyczy i atakuje)
  • oraz rzeczywisty (nastąpił naprawdę – biegnący w Twoją stronę duży pies za piłką czy patykiem nie atakuje Cię).

Podobnie jak w przypadku obezwładnienia ludzkiego agresora nie jest zgodne z prawem pryskanie gazem pieprzowym po raz kolejny w psa, który został już unieszkodliwiony i zaniechał ataku. Nie możesz wtedy ruszyć za psem i próbować go opryskać jeszcze raz. W przypadku odstraszacza – nie naciskaj go kilkukrotnie, kiedy pies już nie atakuje.

Chociaż to, czy pies musi nosić kaganiec i smycz, zależy od przepisów lokalnych, za niedotrzymanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia jego właściciel może zostać obciążony grzywną o maksymalnej wysokości 250 zł lub otrzymać karę nagany. Tak stanowi Art. 77 Kodeksu Wykroczeń.

 Jednak dla Ciebie najważniejszą kwestią jest fakt, kiedy możesz legalnie użyć gazu pieprzowego na psa – zarówno wędrującego z nieodpowiedzialnym opiekunem, który źle go wychowuje, jak i bezpańskiego. Pamiętaj, że po użyciu gazu pieprzowego na psa dobrze jest mieć świadków – poproś obecnych niedaleko o numery telefonów, jeżeli widzieli zajście.

 Może nie pierwszy raz są obecni w okolicy i już dawno spostrzegli zachowanie psa, który Cię zaatakował? Ich słowo zawsze się przyda w wyjaśnieniu sytuacji zwłaszcza z burzliwym właścicielem zwierzęcia.

Podobne artykuły:

Gazy pieprzowe i ultradźwiękowe odstraszacze psów

Jaki odstraszacz na psy jest skuteczny i jak działają odstraszacze na agresywne psy? na rynku wśród akcesoriów do samoobrony mamy zarówno legalne...

Rodzaje gazów pieprzowych na agresywne psy

“On chce się tylko bawić”, “Nie ma się czego bać, on nie gryzie” - ile razy z ust właścicieli potencjalnie agresywnych psów, próbujących się usilnie...

Jak się obronić przed agresywnym psem?

Kiedy myślimy o obronie koniecznej, w myślach pojawia się obraz ubranej na czarno, zakapturzonej osoby z zasłoniętą twarzą pod kominiarką,...

1 komentarz

  1. gaz

    Jedna wielka głupota art 26 kk jasno precyzuje jest to stan wyższej konieczności w tym przypadku jeżeli nasze dobro zdrowie , życie lub dobro osoby postronnej jest zagrożone mamy pełne prawo do wykorzystania gazu nawet jeżeli tylko „przebiegał obok nas i był bez kagańca.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *